Campioană en-titre la San Jose, Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în runda inaugurală

Marţi, 30 iulie 2019, 8:44 Sport | Tenis

Mihaela Buzarnescu
Mihaela Buzărnescu (58 WTA) a fost eliminată, marți, în primul tur al turneului de la San Jose (Statele Unite ale Americii), după ce a pierdut contra rusoaicei Daria Kasatkina (40 WTA), scor 2-6, 2-6. Miki era campioana en-titre a competiției americane, după titlul cucerit în 2018.

Sportiva din Rusia s-a impus fără emoții în partida contra lui Buzărnescu, câștigând de cinci ori pe serviciul adversarei. Partida s-a încheiat după o oră și trei minute.

Astfel, Mihaela Buzărnescu a fost eliminată încă din primul tur al întrecerii pe care anul trecut a câștigat-o. Titlul de la San Jose, din 2018, este singurul din palmaresul tenismenei de 31 de ani.

În urma acestei înfrângeri, Mihaela Buzărnescu va pierde 469 de puncte și va avea parte de o cădere dramatică în clasamentul WTA.

În ierarhia LIVE, actualizată marți, Mihaela Buzărnescu a coborât 66 de poziții și se află pe locul 124 WTA.

În 2019, Mihaela Buzănescu a obținut nouă victorii și a pierdut 22 de partide.

În turul secund, Daria Kasatkina o va înfrunta pe principala favorită la câștigarea turneului, ucraineanca Elina Svitolina (7 WTA).

Turneul Premier de la San Jose, dotat cu premii totale în valoare de 799.000 de dolari, se desfășoară în perioada 30 iulie - 5 august, transmite Mediafax.

2309 vizualizari

felicitari in ... (Marţi, 30 iulie 2019, 9:19)

levierul [utilizator]

cum poate o tenismena sa bage injuraturi mai ceva ca un figan beat?
    • 0 (2 voturi)
      Miki îți țin pumnii să revii (Marţi, 30 iulie 2019, 10:49)

@Dem [utilizator] i-a raspuns lui levierul

Bun chiar si daca ar fi de etnie romă cum se zvonește, Mihaela, ce are a face? Serena striga f*ck și le făcea bitch pe adversare în față acum câțiva ani.
      La Miky e refulare, e semnul neputinței, cedare nervoasă. înjură și Sorana, Begu dar mai încet și nu în microfoane ca să se audă.
      Miky e talentată și are un tenis plăcut ochiului față de Halep chiar. M-aș bucura să revină măcar în top 50 la anul daca e sănătoasă și are bani să investească în revenire. Era o fată săracă și s-a chinuit cu eforturi să ajungă cunoscută. Nu ca Sorana sau Halep copii de milionari.