Irina Bara (213 WTA) s-a calificat în sferturile turneului de categorie WTA International de la Jurmala, după o victorie în trei seturi cu Valentyna Ivakhnenko (Rusia, 228 WTA), jucătoare venită din calificări, scor 7-6(6), 3-6, 6-1.

Bara a câștigat după trei ore și patru minute de joc. În tie-break-ul primului act, jucătoarea noastră a revenit de la 3-6, salvând trei mingi de set, înainte de a se impune cu 8-6.

În sferturi, românca o va întâlni pe letona Anastasija Sevastova (11 WTA), principala favorită, care a trecut greu în optimi de Dalila Jakupovic (147 WTA), scor 6-7(3), 6-2, 6-4.

Ivakhnenko o eliminase în primul tur pe Sorana Cîrstea, locul 96 WTA, cu scorul de 6-0, 6-4, după o oră şi 27 de minute.

Tot în sferturi mai este prezentă și Patricia Maria Țig (264 WTA), care va evolua cu Anastasia Potapova (Rusia, 64 WTA), cap de serie numărul 6.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 4.900 de euro şi cu 60 de puncte WTA.

"Baltic Open" se dispută în perioada 22-28 iulie și face parte din categoria International. Competiția este dotată cu premii totale în valoare de $250,000. Directorul turneului este Alexander Ostrovskiy.