Gabriela Firea: "Ion Țiriac m-a invitat, ieri, pe Arena Națională. I-am spus că mai e de așteptat"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2019, 15:22 Sport | Tenis


Gabriela Firea, huiduita la ceremonia dedicata Simonei Halep
Foto: Captura Facebook Antena 3
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat, la "Marius Tucă Show", că președintele Federației Române de Tenis, Ion Țiriac, a invitat-o miercuri pe Arena Națională, la evenimentul pentru celebrarea titlului de la Wimbledon obținut de Simona Halep, dar că a refuzat, potrivit Mediafax.

"A fost un eveniment foarte neplăcut anul trecut, în care eu am fost solicitată să mă prezint și am organizat în câteva ore totul. Nici nu mi-a trecut prin cap, așa cum s-a spus, să mă lipesc de o mare campioană, nici nu aș putea. Asta e o manipulare, că cineva ar putea să ia din aura și din simbolistica unui mare campion. A fost cadoul de ziua mea, Simona Halep a câștigat de ziua mea, 13 iulie, am fost fericită și eu și familia mea, dar am stat cuminți, am spus <Nu mai vrem să supărăm pe nimeni, să se considere că vrem să ieșim în față>", a declarat Gabriela Firea, la emisiunea "Marius Tucă Show".

Primarul a precizat că Ion Țiriac a rugat-o să se prezinte miercuri la Arena Națională, cu promisiunea că va intra alături de ea pe scenă.

"M-a sunat domnul Țiriac de ziua mea, spre seară, după un eveniment istoric, și m-a rugat să mă implic și să organizez această primire a Simonei Halep, că nu vrea să lucreze cu altă structură. Domnul Ion Țiriac poate confirma, m-a rugat să vin și mi-a spus "intrați cu mine", pentru că eu, peste tot pe unde am fost în lume, oficialitatea care era acolo, primarul, intra, oferea și pleca, nimeni nu avea de gând să stea jumătate de oră, că e normal. I-am spus (domnului Țiriac -n.r.) <vă mulțumesc, dar consider că mai e de lucru, de așteptat, până vom ajunge în acea normalitate în care să respectăm o personalitate care a fost aleasă>, pentru că eu nu am fraudat această poziție", a completat Gabriela Firea.

Simona Halep a prezentat, miercuri, în cadrul unei ceremonii pe Arena Națională, la care au participat peste 20.000 de oameni, printre care Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Ilie Năstase, Gabriela Szabo, trofeul de la Wimbledon. Primarul general al Capitalei, organizator al evenimentului alături de Federația Română de Tenis, a lipsit de la eveniment.

Anul trecut, când Simona Halep și-a prezentat, tot pe Arena Națională, trofeul de la Roland Garros, Gabriela Firea a fost huiduită de către suporteri.

Citește și:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3903 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Maica Fifi? (Joi, 18 iulie 2019, 15:29)

    Itsoc [utilizator]

    tu nu esti bre personalitate aleasa?
    tu esti o prompterista venita de la tzatza vacii din Bacau la Bucuresti unde prin diferiti soti te-ai facut mare duamna ori ai ramas tot o tzatza.

    stai tu linistita, Romania va disparea ca stat de mult inainte ca tu sa ajungi vreo personaltiate sau Doamne ferste si apara, Presedinta....
  • +2 (4 voturi)    
    TIRIAC (Joi, 18 iulie 2019, 15:45)

    Mistrelutz [utilizator]

    oricum se crede deasupra tuturor si de asta nu-i pasa ce zic oamenii de rand..el e deasupra tuturor ,s-a realizat,nu mai conteaza cum,asa ca se comporta peste tot ca la ma-sa acasa. ce treaba avea el sa invite primarita ?si c emerit avea primarita ca sa fie acolo ?poate investitiile masive pe care le-a facut in terenuri si sali de sport?neah
    • +2 (2 voturi)    
      TIRIAC e PSD-ist (Joi, 18 iulie 2019, 16:42)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      dar ce cauta TIRIAC acolo???

      HALEP nu poate face nimic singura, are nevoie de Tiriac ???

      cum castiga un s;ortiv ceva cum hop si TIRIAC si alte lipitori sa profite de imaginea acelui sportiv
  • +2 (4 voturi)    
    Tiriac e pragmatic. (Joi, 18 iulie 2019, 16:04)

    Cataleya [utilizator]

    A preluat pt 6 luni sefia FRT si a promis ca va face "minuni"
    Pt asta, stie ca are nevoie de sprijin politic si financiar si de aceea se da bine pe langa Dancila, Teodorovici si Firea.
    Fara ajutorul lor nu poate face nimic, chiar daca (prin absurd) ar fi dispus sa investeasca vreo cateva milioane de euro din propriul buzunar.
    • +1 (3 voturi)    
      Milogul mustăcios nici „Bună ziua” nu dă dacă (Joi, 18 iulie 2019, 16:16)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      nu-i iese și lui ceva, ce naiba. Ăștia doi se merită: un hoț ș-o parvenită.
      • +1 (3 voturi)    
        Asa o fi. (Joi, 18 iulie 2019, 20:54)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Probabil ca matale dai toata ziua nas in nas cu Tiriac, tu-l saluti, el nu-ti raspunde.
        Eu nu-l stiu decat din mass-media, dar te cred pe cuvant.
        Vorba aia, cine n-a auzit de "prec" de pe Hotnews!?
    • 0 (2 voturi)    
      Pai tu mai (Joi, 18 iulie 2019, 21:02)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cunosti vreo investitie facuta de personajul asta din buzunarul propriu? E facut om de afaceri de sistem, cum a fost si patriciu si niculae.
      Uitati-va cand incepe campania sa vedeti sustinere pt psd, si nu de ieri de astazi....
  • +3 (3 voturi)    
    fireo (Joi, 18 iulie 2019, 16:14)

    sucaa [utilizator]

    la cat N-ai facut in Bucuresti de 3 ani de zile cred ca poti sa astepti mult si bine.
    Doar in catedrala neamului te mai primeste cineva.
    Ne-ai adus la faliment si nu se vede nimic anul acesta.
    platesti niste firme infiintate ilegal unde sunt angajati toate neamurile si prietenele tale si tot tu faci pe victima?
    si daca-l bagi la inaintare pe tiriac crezi ca esti mai frecventabila? tiriac oricum porefera un corupt in fata unui prost asa ca ai inteles cam ce esti, da? :)
    fa dracu ceva in Bucurestiul asta ca acel "de asteptat" sa aiba sens. acum cred ca intrau dupa tine pe teren la cum a ajuns orasul asta. l-ai bagat si-n faliment...