Simona Halep, decorată de Patriarhie cu Ordinul „Crucea Patriarhală” pentru mireni

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2019, 14:55 Sport | Tenis


Simona Halep si Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
​​Patriarhul Daniel a decorat-o, joi, pe Simona Halep cu cea mai înaltă distincție, Ordinul „Crucea Patriarhală” pentru mireni, cea mai înaltă distincţie a Patriarhiei Române, în cadrul unei ceremonii care a avut loc în Salonul Sfinților Români al Reședinței Patriarhale.

"Simona este pentru mulţi tineri astăzi un simbol al hărniciei, perseverenţei şi speranţei. Ne bucurăm să scoatem în evidenţă că toate realizările domniei sale sunt expresia talentului cultivat prin efort susţinut, prin efort constant.

Pe lângă toate acestea însă, Biserica, dragă Simona, preţuieşte foarte mult faptul că mărturisiţi în public prin semnul Sfintei Cruci credinţa creştină ortodoxă şi prin aceasta arătaţi că reprezentaţi cu fidelitate poporul român credincios, jertfelnic şi talentat. Vă dorim ani mulţi, cu sănătate şi bucurie şi mult ajutor de la Dumnezeu!", i-a urat patriarhul la oferirea distincţiei, potrivit basilica.ro.

Campioana de la Wimbledon s-a declarat onorată și foarte emoționantă, mulțumind pentru distincția primită.

"Totdeauna mulţumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a oferit şi pentru familia în care am crescut. Mă bucur că sunt româncă, mă bucur că sunt pe acest pământ şi sper să bucur cât mai mulţi oameni şi copii, să-i inspir să reuşească şi ei ceea ce-şi doresc. Slavă Domnului şi Dumnezeu să ne binecuvinteze pe toţi!", a spus Simona Halep, la ceremonie.

Pe lângă Crucea Patriarhală, Simona Halep a primit de la Patriarhul Daniel o Biblie „Centenar”. La eveniment au fost prezenți părinții Simonei Halep și alți apropiați ai campioanei.

Simona Halep a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea Grand Slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, 6-2, 6-2, pe Serena Williams, după numai 55 de minute de joc.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2956 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Sfanta Athena sau Minerva (Joi, 18 iulie 2019, 14:58)

    Lucian Ilea [utilizator]

    hihi sunt gelos
    eu nu am primit nici o distinctie din partea bisericii
    nici macar nu m-au facut papa
    pe sora mea Artemis au factu-o la intamplare anu trecut
  • +9 (23 voturi)    
    0-15 (Joi, 18 iulie 2019, 15:28)

    NoFive [utilizator]

    Chiar nu era cazul. Halep a dat-o in fileu de data asta.
    • +6 (16 voturi)    
      N-ai vazut ca-si face cruce dupa meci? (Joi, 18 iulie 2019, 15:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Acum nah. fiecare e liber sa creada ce vrea, dar sa te dai in barci cu Mafia BOR e da, palitura in fileu!!!
    • 0 (12 voturi)    
      Nu a cerut ea nimic, (Joi, 18 iulie 2019, 15:38)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      si ar fi fost ciudat-nepotrivit pentru Simona sa refuze. In plus, are cumva sens: it's also a matter of "belief, no matter what". Si in ultima instanta este alegerea ei personala sa accepte sau nu, deoarece credinta este o chestiune personala. Deci nu poti fi de acord cu biserica si oprtunismul bisericii, dar nu prea ai ce sa comentezi la faptul ca Simona a acceptat o distinctie din partea unei biserici.
      • +1 (11 voturi)    
        Mentin parerea (Joi, 18 iulie 2019, 16:09)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Continui sa cred ca nu e un gest de facut in public de catre o persoana publica de mare notorietate cum e Halep. E un gest deplasat. Festivism ieftin, populism, iar Simona Halep nu cred ca are nevoie de asa ceva, departe de ea de a fi un simplu politician veleitar. Putea sa o faca in privat, sa nu stie nimeni, sa fie discreta, cu alte cuvinte. La fel cum deplasate sint si crucile in vazul lumii pe care si le face la sfirsitul meciurilor. Credinta in divinitate ar trebui sa se exprime prin gesturi intime de la inceput si pina la capat. A ajuns insa sa se fie ostentativa, opulenta, politica si politicianista, si are si cu cine din pacate. Ceea ce o face... cumva mai putin credibila. Pe credinta adica.
        • -3 (7 voturi)    
          De acord cu tine. (Joi, 18 iulie 2019, 16:14)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

          Dar sa fim toleranti cu ea, deocamdata - pt ca nu are inca experienta in gestionarea aspectelor publice, si cred ca nici nu si-a dorit aceasta vizibilitate, daor incearca sa fie la inaltime cu ce vine peste ea.
          • -3 (9 voturi)    
            astia care au comentat mai sus (Joi, 18 iulie 2019, 16:56)

            AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

            ar fi in stare sa-i ia gatul Simonei doar pentru atat. Pentru ca ura lor pt biserica este nemarginita. Dumnezeu sa-i ierte.
    • +1 (15 voturi)    
      nu-i chiar asa.. (Joi, 18 iulie 2019, 15:55)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Halep e credincioasa o vad facandu-si cruce inainte meciurilor iar acceptul crucii e exclusiv alegerea ei si nu avem dreptul sa o judecam pentru asta..
      • -1 (7 voturi)    
        Da, dar aici discutia este putin alta. (Joi, 18 iulie 2019, 16:17)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        De fapt sunt in mod inevitabil amestecate aspectul privat si realitatea ca este / a devenit o persoana publica si cu role model - ceea ce implica ceva responsabilitati in alegerile gesturilor. Tu te referi la prima parte (si eu am facut la fel). NoFive se refera la partea a doua - dupa cate inteleg eu pana aici.
        • +1 (1 vot)    
          Adică ?... (Joi, 18 iulie 2019, 21:59)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          „...a devenit o persoana publica si cu role model - ceea ce implica ceva responsabilitati in alegerile gesturilor.”

          Adică cum ? Joaca de-a făcutul crucii și de-a credința e ok, cât timp persoana care practică aceste lucruri neserioase nu e „role model”, dar când ajunge „role model” chestia devine serioasă și nu ne mai permitem să ne prostim cu jucărele de-astea, că stricăm noua generație, nu ?...
          Puteți argumenta de ce credeți că un „role model” trebuie să fie musai ateu ?
  • +3 (9 voturi)    
    Pe terenurile de sport ale Bisericilor ... (Joi, 18 iulie 2019, 15:34)

    Habermas [utilizator]

    eeer, what?!
  • +1 (13 voturi)    
    si care e problema? (Joi, 18 iulie 2019, 16:01)

    trandafil [utilizator]

    daca BOR a decis sa-i ofere o distinctie, iar Simona a decis sa o accepte?
    M-as fi bucurat daca si comunitatea comentatorilor de pe HN ar fi decis sa-i ofere o distinctie.
    • +1 (5 voturi)    
      Pai hai sa fim creativi: (Joi, 18 iulie 2019, 16:19)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      cum am putea face asta? Caci gasesc ca este o idee buna. Ma gandesc ...
  • +2 (12 voturi)    
    Am văzut și eu (Joi, 18 iulie 2019, 16:12)

    Observatory [utilizator]

    deci a ajutat-o Dumnezeu și normal ar fi sa doneze cel puțin jumătate la biserica ...Nu?
    In fiecare zi îmi fac cruce și zic : Doamne unde a ajuns țara mea !
  • 0 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 18 iulie 2019, 16:12)

    polonyca [anonim]

  • +2 (10 voturi)    
    Ipocrit (Joi, 18 iulie 2019, 16:22)

    bogdanrech [utilizator]

    Nu-i destul că, pentru imagine, și-a pictat fața pe cel mai scump clopot din Europa pe bani furați. Acum vrea să mai ciupească ceva și de pe munca acestei fete, tot cu banii noștri.
  • -1 (9 voturi)    
    Spiritele rudimentare fac o confuzie grotesca (Joi, 18 iulie 2019, 18:15)

    Intermezzo [utilizator]

    Intre credinta in Dumnezeu si clerul care se ingrijeste de administrarea ei pe Pamint. Da, este adevarat, nu de putine ori slujitorii Bisericii sunt lacomi, arghirofili si hapsini, dar asta fiindca sunt oameni, nu fiindca ar fi ceva gresit cu credinta. Caci credinta este expresia concentrata a convingerii ca exista ceva si DINCOLO, a nazuintelor morale ale omului si reflectarea interioara a unui mister trait. Or spiritele primitive si needucate extind antipatia lor fata de slabiciunile slujitorilor Bisericii si asupra setului de convingeri religioase denumit indeobste credinta. Simona Halep este credincioasa dar a primit distinctia din mina unui slujitor al Bisericii fiindca n-o putea primi din mina lui Dumnezeu insusi. Iar Biserica i-a oferit distinctia fiindca stia c-o va primi cu smerenie si pretuire. N-ar fi riscat in niciun caz sa i-o ofere lui Remus Cernea chiar daca ar fi cistigat campionatul mondial de sah.
    • +1 (3 voturi)    
      Si spiritele erudite (Joi, 18 iulie 2019, 23:02)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      ca dumneavoastra se pot insela?
      Noi, astia mai rudimentari, gay, rockeri, sectanti, drogati, sorositi(ca asa ne fac spiritele erudite de prin 90’, de cand a inceput sa se observe ca nu suntem toti la fel) credem ca nu-ti trebuie intermediar ca sa crezi in dumnezeu. Plus ca, in cazul de fata, intermediarul e chiar un SRL.
      De altfel, mai credem ca Dumnezeu ii iubeste pe toti si nu e chiar asa selectiv precum zici mata.
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai priceput ce trebuia. De fapt, nimic (Vineri, 19 iulie 2019, 6:42)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui yol

        Fiindca discutia nu era daca trebuie sau nu trebuie intermediar intre credincios si Dumnezeu. Ci ca antipatia fata de intermediar se rasfringe , la spiritele rudimentare, atit asupra ideii de credinta cit si asupra credinciosilor. Iar acele spirite prin asta sunt rudimentare. Si antipatia asta se vede si la tine care consideri Biserica un SRL, deci esti incapabil sa sesizezi , dintre toate activitatile Bisericii, decit latura ei mercantila. Pai are si latura mercantila fiindca este alcatuita din OAMENI, care nu pot fi fara de pacat, dar mesajul pe care-l propaga prin fisa postului este unul de bunatate, omenie, alinare, ocrotire si consolare. Iata, multi dintre admiratorii Simonei Halep sunt gata sa si-o scoata de la inima numai fiindca este credincioasa, dar asta numai din pricina urii viscerale ce o poarta Bisericii si preotilor.
  • 0 (6 voturi)    
    Sportul trebuie sa fie politic (Joi, 18 iulie 2019, 18:53)

    Setalcott [utilizator]

    Eu zic ca Wimbledonul sa-i retraga titlul. Sa se invete minte ca biserica si religia sunt insitutii patriarhale misogine odioase la adresa femeilor si lumea cumsecade nu tolereaza astfel de asocieri.
    • +1 (3 voturi)    
      Cum e religia misogina? (Joi, 18 iulie 2019, 22:22)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Tare INCULT trebuie sa fii ca sa sustii asa ceva . Religia crestina nu e misogina. Pai n-a salvat-o Iisus pe Maria Magdalena de la omorirea cu pietre adresindu-se gloatei dezlantuite cu indemnul : ' sa arunce primul piatra cel ce se crede fara de pacat' ? Iar Maria Magdalena este nume de femeie, te poti uita pe Wikipedia ca sa te convingi.
    • 0 (2 voturi)    
      Cum se procedeaza (Joi, 18 iulie 2019, 23:06)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Sa ia exemplu de la draguta de campioana fotbalista Rapinoe, care intre un f this si un f that i-a zis si un big ladylike FY lui Trump.
      • 0 (0 voturi)    
        Plesoiene! (Vineri, 19 iulie 2019, 3:56)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Iar ai uitat sa uzi porumbii si te-ai trezit vorbind? Cald la tara in Rusia?