WTA a ales cea mai frumoasă lovitură reușită miercuri la BRD Bucharest Open, iar autoarea este Irina Begu. În meciul din optimi cu Kaja Juvan (Slovenia, 111 WTA), românca s-a apărat excelent în fața smash-ului adversarei, a trecut în atac și a închis punctul de lângă fileu.

Irina Begu (112 WTA) s-a calificat în sferturile turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o fără emoții pe Kaja Juvan, scor 6-4, 6-3, după o oră și 32 de minute de joc.

În faza următoare, Begu o va întâlni pe Laura Siegemund (Germania, 77 WTA), cap de serie numărul 6, jucătoare care a trecut de iberica Lara Arruabarrena-Vecino (165 WTA), scor 7-5, 6-3.

Rezultatele înregistrate miercuri la BRD Bucharest Open:

Irina Begu (România) vs Kaja Juvan (Slovenia) 6-4, 6-3

Martina Di Giuseppe (Italia) vs Varvara Lepchenko (SUA) 3-6, 6-1, 7-6(3)

Laura Siegemund (Germania, 6)vs Lara Arruabarrena-Vecino (Spania) 7-5, 6-3

Kristyna Pliskova (Cehia) vs Ysaline Bonaventure (Belgia) 6-0, 6-2

Viktoria Kuzmova (Slovacia) vs Jaimee Fourlis (Australia) 7-5, 6-2

BRD Bucharest Open face parte din categoria International și este dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Competiția se desfășoară în perioada 15-21 iulie 2019, la Arenele BNR din Capitală.