​​Anastasija Sevastova (Letonia, deținătoarea trofeului, 11 WTA și principala favorită) s-a calificat în turul al doilea al turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o pe Ana Bogdan (127 WTA), scor 5-7, 7-6(4), 7-5. Meciul a durat trei ore și două minute.

Ambele jucătoare au servit bine în debutul partidei, scorul ajungând la 3-3 fără vreun break. Au urmat cinci game-uri în care niciuna dintre jucătoare nu și-a mai păstrat serviciul, Ana reușind să câștige de trei ori la retur și să se impună cu 7-5.

Sevastova a început mai bine actul secund, a făcut break, însă Bogdan a recuperat în game-ul următor și setul a ajuns în tiebreak după ce Ana a salvat șapte mingi de break și a ratat două la scorul de 5-5. Deși a început mai bine și a condus cu 4-2, Ana a pierdut următoarele cinci puncte și confruntarea s-a prelungit.

Setul decisiv a fost la fel de interesant, cu răsturnări de situație. Ana Bogdan a condus cu 2-0, Anastasija a trecut la conducere după patru game-uri câștigate consecutiv, românca a făcut rebreak în momentul în care letona a servit pentru câștigarea partidei la 5-4, însă și-a pierdut din nou serviciul, a ratat două mingi de 6-6 și a fost învinsă cu 7-5.

În turul al doilea, Anastasija Sevastova se va duela cu Patricia Maria Țig, jucătoare venită din calificări, care a trecut în primul tur de Anna Bondar (Ungaria, 193 WTA), scor 6-2, 6-1.

Rezultate înregistrate marți:

Kristýna Plíšková (CZE/N.8) - Alexandra Cadantu (ROU) 7-5, 6-1

Kaja Juvan (SLO) - Isabella Shinikova (BUL) 5-7, 6-1, 6-1

Irina Begu (ROU) - Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-1

Veronika Kudermetova (RUS/N.3) - Arantxa Rus (NED) 6-2, 6-4

Jaqueline Cristian (ROU) - Sorana Cirstea (ROU/N.5) 6-4, 4-6, 6-2

Jaimee Fourlis (AUS) - Irina Maria Bara (ROU) 6-3, 7-6 (8/6)

Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) - Shilin Xu (CHN) 7-5, (7/9) 6-7, 7-5

Patricia Maria Țig (ROU) - Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-1

Anastasija Sevastova (LAT/N.1) - Ana Bogdan (ROU) 5-7, 7-6(4), 7-5

BRD Bucharest Open face parte din categoria International și este dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Competiția se desfășoară în perioada 15-21 iulie 2019, la Arenele BNR din Capitală.