VIDEO Simona Halep a revenit în România după ce a câştigat turneul de la Wimbledon

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2019, 17:29 Sport | Tenis


Simona Halep si trofeul de la Wimbledon
Foto: wimbledon.com / twitter
Simona Halep a revenit, luni, în ţară, după ce a câştigat pentru prima dată în carieră turneul de la Wimbledon. Halep a sosit la aeroportul Otopeni cu o aeronavă British Airways şi a fost întâmpinată la scara avionului de ministru Tineretului şi Sportului, Bogdan Matei, de preşedintele FR Tenis, Ion Ţiriac, de fostul tenismen Ilie Năstase, de preşdintele COSR, Mihai Covaliu, care i-au oferit buchete de flori.

Şi preşedintele Klaus Iohannis a trimis un buchet de flori pentru jucătoarea română.



Îmbrăcată complet în alb, ţinuta obligatorie a All England Club şi cu replica trofeului cucerit la Londra, campioana de la Wimbledon a fost invitată apoi la Salonul Prezidenţial.

"Mulţumesc foarte mult că aţi venit. Este o primire deosebită, una călduroasă, ca de fiecare dată. Aş vrea să îi mulţumesc familiei, tuturor antrenorilor mei, de când am început prima dată să țin o rachetă în mână, de la patru ani și jumătate, echipei mele din prezent - care e una foarte bună, cu nişte oameni deosebiţi și mă ajută să ating cel mai înalt nivel în tenisul mondial. Bineînţeles, Federaţiei, pentru că fără ea nu prea știam ce înseamnă tenisul şi tuturor oamenilor care mă susţin, fanilor mei, tuturor oamenilor care își pun toată energia la meciurile mele și îmi transmit gândurile bune.

Bineînțeles, sunt persoane speciale în viața mea, în ultimii ani, care m-au ajutat foarte mult să cred în mine, că pot să câștig astfel de trofee. O să încep cu doamna Virginia Ruzici, pentru că acum 10 ani a fost alături de mine și a considerat că o să ajung foarte sus. A venit alături de mine și este în prezent.

Darren Cahill, care în ultimii patru ani m-a învățat să cred în mine și să pot să câștig pe cele mai mari arene ale lumii, în tenis. Domnului Țiriac, care e prezent, îi mulţumesc foarte mult pentru tot sprijinul și pentru toate sfaturile pe care mi le-a dat. Fiind dure, mai puțin dure, dar au fost bune și m-au făcut să cred 100% în mine că sunt capabilă să o înving chiar și pe Serena într-o finală de Grand Slam.

Vă mulțumesc tuturor! Vă mulțumesc încă o dată pentru primirea călduroasă și, cum bine știm cu toții, de fiecare dată mă întorc cu drag în România și acasă la mine. Vă mulțumesc foarte mult" a spus Halep, la sosirea pe Otopeni.

Tot luni, preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul privind decorarea Simonei Halep cu cu Ordinul Naţional ”Steaua României”. Ceremonia va avea loc la o dată ulterioară.

”Ca urmare a performanţei extraordinare obţinute la Turneul de Tenis de la Wimbledon, precum şi în semn de recunoaştere şi apreciere pentru întreaga activitate, Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a decis acordarea celei mai înalte distincţii a statului român, Ordinul Naţional «Steaua României» în grad de Cavaler, sportivei Simona Halep”, a anunţat,luni, Administraţia Prezidenţială.

Sursa citată a precizat că, ”prin dăruirea, devotamentul şi profesionalismul său, demonstrate atât pe terenul de tenis, cât şi în afara sa, Simona Halep a promovat numele ţării noastre în întreaga lume”.

”Simona Halep este un model pentru tânăra generaţie, iar implicarea sa în popularizarea tenisului în rândul copiilor reprezintă un uriaş câştig pentru sportul românesc”, a mai transmis Administraţia Prezidenţială.

Simona Halep a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea grand slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, după numai 55 de minute de joc. Halep a cucerit anul trecut turneul de la Roland Garros.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














11433 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    poate ca-s ciudat (Luni, 15 iulie 2019, 18:08)

    Itsoc [utilizator]

    dar mi se pare ca cea mai inalta distinctie a statului roman se da super usor, se azvarle in stanga si in dreapta cu ea.
    tot respectul pentru Simona dar hai sa fim seriosi, as da ordinul steaua Romaniei unor doctori care au avut performante sau altor cetateni care au avut o influenta benefica categorica asupra Romaniei si Romanilor.

    Altfel, dincolo de fericire pentru cateva minute, ce naiba a adus Simona romanilor? a deschis vreun spital pentru copii? a ajutat la construirea unui spital, ceva?

    Uneori transformam treaba asta cu sportul in ceva divin uitand cu totul ca statul roman nu are nicio treaba cu simona si nici simona cu statul roman dincolo de cetatenie.
    • +2 (8 voturi)    
      Daca a facut o minune nu trebuie sacralizata ? (Luni, 15 iulie 2019, 19:00)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Sportul a ajuns un " obiect " fetiș.Fetişizarea este nocivă pentru orişicine și se întoarce împotriva ta, distrugându-te
    • +2 (12 voturi)    
      Nu “poate” ... (Luni, 15 iulie 2019, 19:09)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Sigur este ciudat ceea ce afirmi!
      Prin victoria de la Wimbledon Simona a adus bucurie in sufletele a milioane de romani si a facut posibil sa se vorbeasca pozitiv despre Romania prin simplul fapt ca este româncā...si nu pentru ca statul roman ar fi facut ceva pentru ea.
    • +4 (12 voturi)    
      merită (Luni, 15 iulie 2019, 19:11)

      Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Dacă întrebi un străin despre România o să-ți spună Nadia Comăneci, Hagi și acum Halep. Simona este un ambasador care promovează România cât timp lângă numele ei este tricolorul
      • +3 (9 voturi)    
        hai sa-ti spun o chesti (Luni, 15 iulie 2019, 22:28)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Timbuku

        am calatorit in peste 40 de tari si traiesc in vestul Europei, treaba asta cu hagi, comaneci si nastase ti-o zic cei care sunt pasionati de sportul respectiv, fotbalul are intr-adevar mai multi adepti si de aia "hagi hagi" dar surpriza, oamenii care nu sunt pasionati de sport la modul fanatic sunt majoritari iar astia nu vor auzi niciodata de Romania asa.

        revenind la aia pasionati de sport, doar o mica parte sunt pasionati de tenis, de exemplu, mie nimeni dintre colegi, prieteni si alte nationalitati din tara de adoptie nu mi-a zis: ai vazut? a castigat o romanca la tenis....

        dar hai sa zicem ca aia care sunt pasionati de tenis in afara Romaniei unde se stie ca mai nou 100% sunt tenismeni, deci 10-20% chiar vad ca a castigat o romanca dar asta nu schimba cu nimic imaginea Romaniei.
        francezii vor spune ca acum trofeul se duce la fiare vechi, feraille feraille si celelalte natii vor spune ca a castigat o tiganca.
        deci mare castig de steaua romaniei...

        hai sa va zic eu ce contribuie la imaginea Romaniei: faptul ca un turist sau strain venit cu afaceri in Ro se intoarce in tara lui natala spunand ce misto e Romania, 1 turist multumit de Ro spune asta tuturor prietenilor, inca 5 oameni si in final depasim procentul Simonei.

        Doar ca nu, mai bine ne cacam in turisti si ii furam pe unde putem, pe litoral, la munte, le dam gunoaie in delta, servicii de rahat si drumuri medievale. noroc ca o aveam pe Simona, ne bazam pe ea pentru imagine...
        • +3 (7 voturi)    
          un pas mic (Marţi, 16 iulie 2019, 3:59)

          Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          Don't go there, am 101 tari la activ si locuiesc in the far east :D

          Ca turistul ala sa vina in vizita in primul rand trebuie sa auda de Romania si fix asta face Halep, le aduce pe radar un nume de care nu a auzit nimeni pina atunci, mai ales in tari precum China (anul asta turneul campioanelor se muta de la Singapore la Shenzen).

          Gradul de Cavaler este entry-level, asimilat unui capitan. Pentru comparatie Franta are 74000 de Cavaleri la o populatie de 66 milioane, la noi sunt maxim 2000 de Cavaleri si acum sunt 60 de locuri vacante.

          Mai deranjant este faptul ca Firea are Steaua Romaniei in grad de Ofiter, Ecaterina Andronescu este Cavaler, Adrian Nastase si Preafericitul Daniel au grad de Mare Cruce
    • +5 (7 voturi)    
      Steaua Romaniei în grad de Cavaler (Luni, 15 iulie 2019, 19:14)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Sunt și medici printre cei care au primit această distincție. Dar sunt și gunoaie, politicieni de toată jena.. De exemplu Gabriel Oprea, Tudorel Toader, Miron Mitrea, Theodor Meleșcanu, Ecaterina Andronescu.
      Nu știu cum gândește Simona, dar în privința unora dintre „colegii” ei de decorație, alaturarea ar trebui s-o jeneze.

      aici: „https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Cavaler_al_Ordinului_Steaua_Romaniei”
    • -1 (9 voturi)    
      mentalitate de roman (Luni, 15 iulie 2019, 20:10)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      de ce crezi ca e tara unde e? chiar a uitat toata lumea ca NU A VRUT sa reprezinte Romania la olimpiada???????????????????
    • -1 (5 voturi)    
      ok (Marţi, 16 iulie 2019, 8:50)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Ai perfecta dreptate: tot respectul pentru Simona, dar ea a jucat pentru propriile interese materiale. Cand a jucat in culorile Romaniei( foarte rar) , departe nu a avut rezultate rasunatoare. Slavirea ei de catre politicieni este ca se apropie alegerile si cu aceasta vor sa prosteasca, cu cost minim, alegatorii.
  • -3 (11 voturi)    
    si uite-asa a scapat presedintele (Luni, 15 iulie 2019, 19:04)

    zaboo [utilizator]

    de doua voturi...
  • -2 (10 voturi)    
    asta ca recunostinta (Luni, 15 iulie 2019, 21:03)

    sanctus [utilizator]

    ca nu a vrut sa reprezinte Romania la Jocurile Olimpice de la Rio?
  • +2 (10 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 15 iulie 2019, 21:06)

    amanda13 [utilizator]

    Bravo, o sportiva frumoasa, desteapta, luptatoare si cu atat de mult bun simt!