Nadia Comăneci: "Nimeni nu va munci în România câteva zile, oamenii vor sărbători marea victorie a Simonei"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iulie 2019, 21:49 Sport | Tenis


Nadia Comaneci
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro
Fosta sportivă Nadia Comăneci a declarat, sâmbătă, pentru Reuters, că Simona Halep a avut o prestaţie incredibilă în finala de la Wimbledon cu Serena Williams şi că acum este momentul ca toată România să se bucure de succesul fostului lider WTA, informează News.ro.

“A fost o prestaţie incredibilă. Este fantastic. Nu este o surpriză că a câştigat, pentru că psihic era pregătită pentru această victorie şi acum este momentul ca toată România să se bucure. Nimeni nu va munci în România câteva zile, oamenii vor sărbători marea victorie a Simonei”, a spus Nadia Comăneci.

Ea a precizat că triumful de la Roland Garros al Simonei Halep a fost cel care “a spart gheaţa”, iar victoria de acum a constănţencei “face istorie”.

Nadia Comăneci consideră luna iulie una foarte frumoasă pentru România în ceea ce priveşte sportul: “La 18 iulie 1976 am primit eu 10-le perfect. Aşa că iulie este o lună frumoasă în istoria sportului românesc. Acum 43 de ani l-am avut pe Ilie Năstase în finală, iar astăzi Simona a mers un pas mai înainte. Ea face istorie şi este singura româncă cu două titluri de Grand Slam”.

Fosta gimnastă a vorbit şi despre primirea de care a avut parte în România după Jocurile Olimpice din 1976: “Când m-am întors de la Montreal, în 1976, au venit să mă întâmpine 10.000 de oameni şi nu ştiam ce mi se întâmplă. Însă Simona îi arată tinerei generaţii că dacă îţi propui ceva şi munceşti mult poţi să devii cel mai bun nu doar din România, ci din lume”.

Simona Halep, locul 7 WTA, a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea Grand Slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, după numai 55 de minute de joc.

S-ar putea să te intereseze și:


Citeste mai multe despre   
















4895 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    De ce???? (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 21:52)

    prec [utilizator]

    CE PROSTIE....
    • 0 (4 voturi)    
      Nadia a vrut să fie drăguță. (Duminică, 14 iulie 2019, 9:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dând un mesaj de felicitare Simonei a vrut să se bucure alături de noi.Dacă tu nu te bucuri,ai motivele tale.Sunt și oameni care au atât de multe necazuri că nu mai știu cei bucuria.
  • +18 (24 voturi)    
    Cei de la stat (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 21:55)

    nick24 [utilizator]

    Oricum MUNCESC câteva zile pe an...
    Cei de la privat au muncit și în timpul meciului.
  • +2 (18 voturi)    
    Daa (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 22:02)

    serbanTeodor [utilizator]

    Nu toata lumea lucreaza la stat in Romania, si nici nu traieste din ce a facut acum 100 de ani ca Nadia.
  • +8 (18 voturi)    
    Eu zic ca tot anul.. (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 22:03)

    Alius [utilizator]

    ..nu o sa munceasca, din acelasi motiv.
  • +17 (17 voturi)    
    Aici e secretul! (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 22:47)

    gayon [utilizator]

    ....diferentei dintre nivelul de trai dintre Germania si Romania. Cand nationala Germaniei a castigat ultimul titlu mondial a fost o sarbatoare de nedescris in toata Germania, pana dupa miezul noptii. Dar dimineata toata lumea a fost prezenta la ora 5:00; 6:00; 7:00 sau 8:00, la locul de munca, cum nimic deosebit nu s-ar fi intamplat. Totul era mai normal decat normal. Bravo mass mediei pt exemplul nedemn de urmat.
  • +5 (7 voturi)    
    Pacat ! (Duminică, 14 iulie 2019, 1:06)

    Observatory [utilizator]

    Stiam ca Nadia stătea bine cu cerebelul !
    Vârsta își arată colții....
    • +3 (3 voturi)    
      nema! (Duminică, 14 iulie 2019, 9:12)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      astia(nadia,hagi,i.nastase,sunt rupti total de realitate!
      se cred deasupra lumii si ca lumea se invarte in jurul lor!
      egoisti,needucati,orgoliosi pana la narcisism!
  • +8 (8 voturi)    
    Margarina (Duminică, 14 iulie 2019, 1:27)

    CarlosKent [utilizator]

    Zile intregi facem reclama la margarina, mancam margarina cu mici si cu cei mici. Nebunie pe paine!
  • +4 (4 voturi)    
    Generatia de vis! (Duminică, 14 iulie 2019, 8:49)

    intruderul [utilizator]

    Mai e unu" dl.Tiriac il cheama.Declara ca prin victoria sa,Halep va atrage cel putin 10.000 de copii in tenis.
    Nu a spus de unde vor veni acesti copii din familiile celor din diaspora(?),pentru ca oricum cei din Romania emigreaza pe capete.