​Wimbledon: Novak Djokovic, în semifinale - David Goffin, "prezent" pe teren aproape un set

Miercuri, 10 iulie 2019, 17:06 Sport | Tenis

Novak Djokovic
​David Goffin a început mult mai bine meciul cu Novak Djokovic: a condus punctele, și-a asumat riscuri, a fost inspirat. A condus cu 4-3 (cu break) și 30-0 în primul set, dar din acel moment a ieșit la iveală adevăratul Nole: sârbul a "măturat" terenul, i-a <prăbușit> efectiv speranțele adversarului prin nivelul său incredibil de joc, iar victoria a venit relativ repede, în trei manșe (6-4, 6-0, 6-2).

Succesul îl distanțează și mai mult pe Novak în meciurile directe cu David: 6-1. Confruntarea de pe Central a durat o oră și 56 de minute.

Ultimul punct al meciului Djokovic vs Goffin:
A fost victoria cu numărul 70 a lui Nole la All England Club (a noua semifinală). Din cele 15 titluri de Grand Slam, Djoker-ul a cucerit 4 tocmai la Londra (2011, 2014, 2015, 2018).

În semifinale, pe Novak Djokovic îl așteaptă un meci cu Roberto Bautista Agut (7-5, 6-4, 3-6, 6-3 cu Guido Pella).