​​Favoritele cad pe capete la Wimbledon. Karolina Pliskova și Petra Kvitova (capi de serie 3 și 6) au fost învinse în optimi de Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA), respectiv Johanna Konta (Marea Britanie, 18).

Muchova avut nevoie de trei ore și 17 minute pentru a trece de Pliskova. Aflată la prima prezență pe tabloul principal de la Wimbledon, Muchova a mai trecut de Aleksandra Krunic, Madison Brengle și Anett Kontaveit (favorită 20) în drum spre sferturi.

A fost 4-6, 7-5, 13-11 pentru Muchova, care a obținut prima victorie în fața unei jucătoare din Top 10 și și-a asigurat locul 43 în clasamentul WTA (salt de 25 de poziții). Eliminarea Karolinei Pliskova îi asigură australiencei Ashleigh Barty poziția de lider mondial și la finalul Grand Slam-ului londonez.

În sferturi, Muchova se va duela cu Elina Svitolina (favorită 8), care a trecut de Petra Martic, scor 6-4, 6-2.

În cea mai echilibrată partidă din optimi, Johanna Konta a învins-o pe Petra Kvitova (campioană de două ori la Wimbledon), pe Terenul Central, scor 4-6, 6-2, 6-4, după două ore și 22 de minute.

Momentul cheie al partidei a fost game-ul secund din al doilea set. După ce a început actul cu un break, britanica l-a apărat în urma unui game de serviciu care a durat 12 minute (șapte egalități la 40). Konta a continuat la fel de bine, a mai câștigat o dată pe serviciul adversarei și a împins partida în decisiv, unde a dominat și a tremurat puțin doar la 5-2, când Kvitova a recuperat un break.

Pentru un loc în semifinale, Konta se va confrunta cu Barbora Strycova.

Simona Halep (7) vs Shuai Zhang

Aici poți citi o amplă prezentarea a turneului de la Wimbledon.

Competiția de la "All England Lawn Tennis and Croquet Club" poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.