VIDEO Kyrgios, după ce l-a luat la țintă pe Nadal cu o minge trasor: "Da, l-am vizat. Voiam să-l lovesc în piept. De ce mi-aş cere scuze?"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 5 iulie 2019, 9:00 Sport | Tenis


Nick Kyrgios
Foto: Captura Twitter
Nick Kyrgios a oferit câteva momente controversate în timpul meciului <cu grad ridicat de risc> jucat împotriva lui Rafael Nadal. La un moment dat, pe o venire a ibericului spre fileu, australianul l-a luat la țintă pe adversar cu o minge trasor: "Da, l-am vizat. Voiam să-l lovesc în piept. De ce mi-aş cere scuze?", a fost răspunsul lui Nick la conferința de presă.

Ce spune despre momentul în care și-a lovit adversarul cu o minge

"Da, l-am vizat. Voiam să-l lovesc în piept. De ce mi-aş cere scuze? Câte Grand Slam-uri a câştigat, câţi bani are în cont? Cred că poate primi o minge în piept. Nu îmi cer scuze" - Nick Kyrgios, la conferinţa de presă.

Ce spune Nadal

"Nu doar pentru mine este periculos, ci şi pentru arbitri, pentru spectatori. Ştiu că atunci când loveşti aşa, mingea poate ajunge oriunde" - Rafael Nadal.

Rafa a avut câștig de cauză în patru seturi, scor 6-3, 3-6, 7-6(5), 7-6(3), după trei ore şi şapte minute, obținând astfel calificarea în turul trei de la Wimbledon (acolo unde-l va întâlni pe Jo-Wilfried Tsonga).


Competiția de la "All England Lawn Tennis and Croquet Club" poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.

Aici poți vedea momentul în care Kyrgios trimite pe direcția adversarului:
Aici poți vedea cele mai frumoase lovituri ale partidei Nadal vs Kyrgios:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9809 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Daaa... (Vineri, 5 iulie 2019, 9:21)

    modream [utilizator]

    E periculos sportul ăsta. Cine arbitreaza si se uită își asumă riscul. Aia e
  • +20 (28 voturi)    
    Un țîgan grec... (Vineri, 5 iulie 2019, 9:26)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..frustrat. Asta-i caraghiosul asta pe nume Kyrgios.
  • -5 (17 voturi)    
    pana la urma (Vineri, 5 iulie 2019, 10:34)

    gazpefoc [utilizator]

    daca cineva vine la fileu isi asuma riscul de a fi lovit de minge. nu mi se pare ca ar fi ceva iesit din comun. daca regulamentul spune ceva in privinta asta bine, daca nu, atunci aia e. esti tinta mergatoare. la baieti fiind foarte greu sa lobezi, ei fiind mai inalti, o solutie este si asta, sa dai cu mingea in adversar.
    • +10 (14 voturi)    
      Partial ai dreptate (Vineri, 5 iulie 2019, 11:14)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

      dar atunci de ce mai numim aceste activitati sport? Sportul inseamna in primul rand respect pentru adversar. Poate sa nu iti placa un adversar, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa il respecti. Este vorba chiar si de educatie, unde acest grec are mari carente.
      Daca nu exista acest respect atunci du-te frate inroleaza-te in armata si pleaca la razboi unde poti sa mitraliezi inamicul fara sa se supere nimeni din tabara ta.
      Cu o astfel de atitudine eu i-as lua licenta acestui nesimtit de Kyrgios, pentru ca nu are nimic de a face cu ceea ce reprezinta spiritul sportiv. Este un exemplu extrem de nociv pentru generatiile urmatoare.
      • -12 (14 voturi)    
        profesionismul nu presupune sportivitate (Vineri, 5 iulie 2019, 11:55)

        fried [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

        "eu i-as lua licenta acestui nesimtit de Kyrgios" - noroc ca exista regulamente si nu se judeca dupa idiosincrasiile personale.
        • +6 (10 voturi)    
          Ba da! (Vineri, 5 iulie 2019, 12:50)

          This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui fried

          Pentru ca daca nu ai respect fata de adversarii tai, atunci nu te poti numi sportiv, si cu atat mai mult profesionist.
        • +6 (8 voturi)    
          regulament (Vineri, 5 iulie 2019, 16:04)

          Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui fried

          in regulament nu scrie ca nu trebuie sa iti omori adversarul. asta nu inseamna ca poti sau trebuie sa il omori.
          pur si simplu nesimtirea astuia (imi vine greu sa il numesc sportiv sau persoiana) se vede cu ochiul liber. si e un exemplu foarte prost pentru generatiile urmatoare daca astfel de comportament nu este oprit.
    • 0 (0 voturi)    
      habarnam (Luni, 8 iulie 2019, 21:16)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

      nu joci tenis asa ca mai bine taci....
  • +12 (16 voturi)    
    jucator toxic (Vineri, 5 iulie 2019, 11:45)

    tusnami [utilizator]

    n-are ce cauta la turnee mari.
  • +2 (6 voturi)    
    un clovn este bine (Vineri, 5 iulie 2019, 18:40)

    persuasiv [utilizator]

    venit in orice palat