​"Uriașii" John Isner (2.08 m, semifinalist în 2018) și Marin Cilic (1.98 m, finalist în 2017) au părăsit Grand Slam-ul londonez încă din turul al doilea, după ce au fost învinși de Mikhail Kukushkin (Kazakhstan, 58 ATP), respectiv Joao Sousa (Portugalia, 69 ATP).

Chiar dacă a pierdut primul game, Isner părea să revină în fața lui Kukushkin, după ce s-a impus în următoarele două seturi. Jucătorul din Kazakhstan nu a fost de acord și a câștigat partida după trei ore și patru minute, scor 6-4, (3)6-7, 4-6, 6-1, 6-4. Aceasta a fost victoria cu numărul 150 a lui Mikhail în circuitul ATP. În turul următor, acesta (aflat la prima victorie în fața unui jucător din Top 15 în acest an) îl va întâlni pe neamțul Jan-Lennard Struff (favorit 33).

Joao Sousa a obținut o victorie mult mai clară în fața lui Cilic. Lusitanul a făcut câte un break în fiecare set, a salvat toate cele 12 oportunități de break ale adversarului și s-a impus, după două ore și 12 minute de joc, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-4. În runda a treia, Sousa se va duela cu britanicul Daniel Evans (61 ATP), care a trecut de Nikoloz Basilashvili (Georgia, favorit 18).

Rezultatele înregistrate joi la Wimbledon:

Sam Querrey (USA) vs Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-2, 6-3

John Millman (AUS) vs Laslo Djere (SRB/N.31) 6-3, 6-2, 6-1

Joao Sousa (POR) vs Marin Cilic (CRO/N.13) 6-4, 6-4, 6-4

Daniel Evans (GBR) vs Nikoloz Basilashvili (GEO/N.18) 6-3, 6-2, 7-6 (7/2)

Kei Nishikori (JPN/N.8) vs Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-4, 6-0

Steve Johnson (USA) vs Alex De Minaur (AUS/N.25) 3-6, 7-6 (7/4), 6-3, 3-6, 6-3

Jan-Lennard Struff (GER/N.33) vs Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-3, 5-7, 7-6 (7/2)

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs John Isner (USA/N.9) 6-4, 6-7 (3/7), 4-6, 6-1, 6-4

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului de la Wimbledon.

Competiția de la "All England Lawn Tennis and Croquet Club" poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.