Aflat la prima participare pe tabloul principal de la Wimbledon, Reilly Opelka (63 ATP, 2,11 metri) a reușit să producă surpriza în turul al doilea pe iarba londoneză și să îl elimine din competiție pe Stan Wawrinka (19 ATP), cap de serie numărul 22. Americanul de 21 de ani s-a impus cu 7-5, 3-6, 4-6, 6-4, 8-6, la capătul unui meci care a durat trei ore și 13 minute.

Cu un procentaj de 93% la punctele jucate cu primul serviciu și 85% cu al doilea, Reilly Opelka și-a adjudecat primul set al întâlnirii cu Wawrinka grație unui break reușit pe final, scor 7-5. Elvețianul a preluat controlul în următoarele două manșe și părea să nu aibă probleme în a obține victoria.

Un singur break a făcut diferența în seturile 2 și 3, câștigate cu 6-3, respectiv 6-4 de către Stan Wawrinka, sfertfinalist la Wimbledon în 2014 și 2015. Actul al patrulea s-a desfășurat după aceleași coordonate ca în primul set, s-a mers cap la cap cu serviciul până la scorul de 5-4, moment în care Opelka a reușit break-ul și a trimis partida în decisiv.

Ambii jucători au avut mingi de break în startul decisivului, dar niciunul dintre ei nu a reușit să le fructifice. Opelka a ratat două șanse la scorul de 1-0 în favoarea sa, iar Wawrinka a avut o minge de break la 1-1. Jocul a continuat într-un echilibru incredibil, până când elvețianul a beneficiat de o nouă ocazie de break la scorul de 6-6. Opelka a gestionat cu luciditate momentul și apoi a fost el cel care s-a impus pe serviciul adversarului. Condus cu 40-0, Stan a reușit să salveze o minge de meci, dar tânărul american a profitat de a doua șansă și a obținut calificarea în turul trei la Wimbledon.

În runda a treia, Opelka îl va înfrunta pe Milos Raonic (Canada, 17 ATP), finalist în 2015 la Wimbledon, care a trecut de

Robin Haase (Olanda, 76 ATP), scor 7-6(1), 7-5, 7-6(4).

Stan Wawrinka se află la a patra eliminare consecutivă înainte de turul al treilea la Wimbledon. Elvețianul a mai fost învins în runda a doua în 2016 (învins de Juan Martin del Potro) și 2018 (învins de Thomas Fabbiano), iar în 2017 a pierdut în primul tur în fața lui Daniil Medvedev.

Wimbledonul este singurul Grand Slam care îi lipsește din palmares lui Wawrinka. El s-a impus la Australian Open în 2014, la Roland Garros în 2015 și la US Open în 2016.