Karolina Pliskova (3 WTA) a câștigat pentru a doua oară turneul de la Eastbourne, după ce a dominat-o în finală pe Angelique Kerber (5 WTA). Cehoaica a avut nevoie de o oră și 11 minute (scor 6-1, 6-4) pentru a obține al 14-lea titlu din carieră.

Pliskova a controlat partida încă de la început. În primul set, jucătoarea din Cehia s-a impus de fiecare dată pe serviciul lui Kerber și a pierdut o singură dată aflându-se la lansare (a condus și în acel game cu 40-30). Karolina a început mai bine și setul secund, a făcut break în chiar primul game și și-a menținut avantajul chiar dacă Angie și-a ridicat nivelul.

Pliskova, fără set pierdut la Eastbourne

vs Margarita Gasparyan 6-3, 6-3

vs Ellise Mertens 6-1, 6-2

vs Ekaterina Alexandrova 6-2, 6-0

vs Kiki Bertens 6-1, 6-2

vs Angelique Kerber 6-1, 6-4

Turneele câștigate de Karolina Pliskova: Kuala Lumpur (2013), Seul, Linz (2014), Praga (2015), Nottingham, Cincinnati (2016), Brisbane, Doha, Eastbourne (2017), Stuttgart, Tokyo (2018), Brisbane, Roma și Eastbourne (2019). Cehoaica a pierdut alte 12 finale.

Pliskova a disputat finala de trei ori în ultimele patru participări la Eastbourne. Ea a mai câștigat turneul în 2017 (6-4, 6-4 vs Caroline Wozniacki). În 2016, cehoaica a fost învinsă de Dominika Cibulkova (7-5, 6-3). Karolina a înregistrat 16 victorii și a pierdut doar trei meciuri la această competiție.

Pentru Angelique Kerber, aceasta a fost a treia finală pierdută la Eastbourne. Jucătoarea din Germania a mai fost învinsă în ultimul act de Tamira Paszek (2012) și de Madison Keys (2014). Aceasta a adunat 17 victorii și șase înfrângeri la turneul britanic.

Turneul de la Eastbourne face parte din categoria Premier, a avut premii totale în valoare de $998,712, s-a disputat pe iarbă și a avut loc în perioada 23-29 iunie. Directorul competiției este Gavin Fletcher.

Pentru Pliskova urmează duelul din primul tur de la Wimbledon cu Lin Zhu (China/103 WTA), în timp ce Kerber se va confrunta cu Tatjana Maria (Germania/65 WTA).