Sportivele Elena-Gabriela Ruse (177 WTA) și Irina Bara (179 WTA) au acces, marţi, în turul doi al calificărilor de la Wimbledon. Cele două se vor confrunta în runda următoare a turneului de Grand Slam. Patricia Țig a părăsit competiția după o înfrângere în trei seturi.

Ruse a trecut în primul tur de sportiva Sesil Karatantcheva (Bulgaria, 206 WTA), scor 6-2, 6-2. Românca a avut nevoie de doar 49 de minute pentru a obține victoria.

Irina Bara (179 WTA) a învins-o pe favorita 18, Allie Kiick (SUA, 127 WTA), scor (4)6-7, 6-1, 6-4, după două ore și 15 minute.

În turul doi al calificărilor este şi Irina-Camelia Begu, locul 114 WTA şi favorită 10, care a învins-o pe sportiva chineză Jia-Jing Lu, locul 202 WTA, scor 7-6 (2), 6-4, într-o oră şi 42 de minute. În runda următoare, românca o va întâlni pe Oceane Dodin (Franţa, 509 WTA).

Patricia Maria Ţig, fără clasare, a fost învinsă în trei seturi de Paula Badosa (Spania, 126 WTA), scor 6-3, 1-6, 4-6. Partida a durat două ore şi zece minute, iar Alexandra Cadanţu, numărul 205 WTA, a fost eliminată de Caroline Dolehide, (SUA, 268 mondial), scor 6-1, 3-6, 6-3, într-o oră şi 43 de minute.