​WTA Nottingham: Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, în semifinale la dublu

Sâmbătă, 15 iunie 2019, 18:40 Sport | Tenis

Monica Niculescu
​Perechea Monica Niculescu/Elena-Gabriela Ruse s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Nottingham, cu premii de 250.000 de dolari.

Niculescu şi Ruse au învins în sferturile de finală echipa Alexa Guarachi/Erin Routliffe (China/Noua Zeelandă), scor 7-6 (5), 6-2, într-o oră şi 21 de minute. Meciul a fost întrerupt după primul set, din cauza ploii.

În semifinale, cele două românce vor întâlni, tot sâmbătă, perechea Desirae Krawczyk/Giuliana Olmos (SUA/Mexic).
Premiul pentru participarea în semifinale este de 3.435 de dolari şi 110 puncte.

La Nottingham, Niculescu şi Ruse au jucat şi la simplu. Monica Niculescu nu a trecut de primul tur, însă Gabriela Ruse, venită din calificări, a ajuns până în sferturile de finală, fază în care a fost eliminată de favorita principală, jucătoarea franceză Caroline Garcia.

Pentru participarea la simplu, Niculescu a obţinut 2.100 de dolari şi un punct, iar Ruse 6.175 de dolari şi 78 de puncte, informează News.ro.