Pavel vs Tsonga 7-6 (2), 4-6, 4-6, 4-6

Setul 1: Dupa un set de foarte bun nivel, Tsonga si Pavel nu au aratat nicio fisura la serviciu, astfel ca s-a ajuns la tie-break: in acest moment al jocului, experienta lui Pavel a triumfat. Romanul a cistigat la 2 si da sperante suporterilor ca Romania poate egala scorul la general.

Setul 2: Tsonga are o reactie de orgoliu si cistiga game-ul inaugural pe serviciul lui Pavel. Francezul conduce ostilitatile si cistiga mansa cu 6-4, chiar daca Pavel a avut o sansa de break la 5-4.

Setul 3: Semne de nervozitate in jocul lui Pavel care cedeaza un game pe propriul serviciu si Tsonga trece la conducere (2-1). Francezul are o sansa de a se distanta, insa Pavel salveaza pentru moment. Tsonga, sigur in executii, protejeaza avantajul pina isi adjudeca mansa (6-4).

Setul 4: Game extrem de important la 2-2 - francezul obtine o sansa de break, salvata insa de Pavel: 3-2 pentru roman. Andrei are trei sanse de break in punctul urmator, insa francezul iese cu fata curata: 3-3! Imediat, Tsonga realizeaza break-ul: 4-3, apoi se indreapta spre victorie: 6-4 si in ultimul set.

In prima intilnire a meciului Romania-Franta, Hanescu a pierdut in trei seturi la Gasquet.