Absent în ultimii patru ani de la Roland Garros, Roger Federer (3 ATP) a revenit pe zgura pariziană cu o victorie în trei seturi. Campionul elvețian a trecut fără emoții de italianul Lorenzo Sonego (73 ATP, 24 de ani), scor 6-2, 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 42 de minute.

Majestatea Sa, înaltul tribunei, revenirea și grația - Roger Federer și iubirea necondiționată a Parisului

În turul al doilea, Federer îl va întâlni pe germanul Oscar Otte (145 ATP), prezent pe tabloul principal de la Roland Garros în calitate de lucky loser. În primul tur, Otte l-a învins pe Malek Jaziri (Tunisia, 94 ATP), scor 6-3, 6-1, 4-6, 6-0, după două ore și zece minute.

"Vă mulțumesc mult pentru primirea care mi-a fost oferită. Startul din setul doi a fost puțin dificil, am fost puțin nervos, dar am servit foarte bine. Voleul mi-a mers bine. E practic o eliberare pentru mine să joc din nou aici" - Roger Federer, după victoria cu Sonego.