Rafael Nadal a câștigat pentru a noua oară titlul de la Roma, după ce l-a învins în finală pe rivalul său Novak Djokovic, scor 6-0, 4-6, 6-1. Pentru Nadal, titlul de la Foro Italico este primul din acest sezon și al 81-lea din carieră. Aceasta a fost a 26-a victorie a ibericului în fața lui Nole, sârbul impunându-se în 28 de confruntări directe.

Ultimul punct al finalei dintre Nadal și Djokovic:

Partida a durat două ore și 25 de minute.

• Ultima victorie a lui Nadal în fața lui Djokovic avea loc tot la Roma, în semifinalele ediției din 2018 (7-6, 6-3). Au urmat două victorii ale sârbului, la Wimbledon (6-4, 3-6, 7-6, 3-6, 10-8) și la Australian Open (6-3, 6-2, 6-3).
  • Pentru Nadal, acesta a fost al patrulea "bagel" la această ediție a turneului de la Roma.
  • Nadal și Djokovic s-au mai întâlnit de patru ori în ultimul act al turneului de la Roma, cei doi împărțindu-și titlurile (Nadal - 2009, 2012; Djokovic - 2011, 2014).
  • 429 de victorii și 39 de înfrângeri a înregistrat Rafael Nadal pe zgură. Titlul de la Roma este al 58-lea câștigat de spaniol pe această suprafață.

Desfășurarea partidei:

Setul I: Nadal a făcut un joc extraordinar, a profitat de oboseala lui Nole, și a câștigat pentru prima oară în istoria confruntărilor dintre cei doi un set la 0, după doar 38 de minute de joc. Rafa a "zburat" pe zgura de la Roma, a lovit excelent cu forehand-ul și nu i-a oferit nicio șansă unui Djoker venit după două meciuri extenuante (trei ore vs del Potro, două ore și jumătate vs Schwartzman).

Setul II: Sârbul a început mult mai bine, și-a făcut pentru prima oară serviciul și a obținut și o minge de break în momentul în care conducea cu 2-1, însă Rafa a salvat-o cu un forehand de senzație în lung de linie. Situația s-a inversat, iar Djokerul a salvat trei mingi de break consecutive la scorul de 3-3. Aflat de mai multe ori în dificultate, fiind depășit de mingile înalte trimise de sârb, Nadal a găsit mereu soluția potrivită, l-a lobat pe Djokovic, iar acesta a trimis de fiecare dată în fileu cu voleul. Novak a făcut în cele din urmă break-ul în game-ul al zecelea și a împins partida în decisiv (6-4).

Setul III: Djokovic a început cu foarte multe greșeli, oferindu-i practic pe tavă break-ul adversarului. Nadal și-a consolidat avantajul, a forțat din nou pe serviciul sârbului și s-a desprins la 4-1. Chiar dacă Nole s-a zbătut și a mai pus ceva probleme, Nadal nu a mai putut fi oprit și a închis partida cu încă un break.

Parcursul lui Nadal la Roma:

vs Jeremy Chardy (Franța / 42 WTA) 6-0, 6-1

vs Nikoloz Basilashvili (Georgia / 18 ATP) 6-1, 6-0

vs Fernando Verdasco (Spania / 38 ATP) 6-4, 6-0

vs Stefanos Tsitsipas (Grecia / 7 ATP) 6-3, 6-4

vs Novak Djokovic (Serbia / 1 ATP) 6-0, 4-6, 6-1

Pentru câștigarea turneului, Rafael Nadal va primi 958.055 de euro și 1.000 de puncte în clasamentul ATP. De cealaltă parte, Novak Djokovic va încasa un premiu în valoare de 484.950 de euro și 600 de puncte.