WTA Roma: Mihaela Buzărnescu, în optimi după ce Julia Goerges a abandonat în decisiv - Duelul cu Naomi Osaka va avea loc tot joi

Joi, 16 mai 2019, 13:53 Sport | Tenis

Mihaela Buzarnescu
Mihaela Buzărnescu (29 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Roma, profitând de abandonul Juliei Goerges (Germania, 18 WTA). Partida s-a întrerupt la scorul de 6-4, 3-6, 4-4 în favoarea jucătoarei noastre. Buzărnescu va juca meciul din optimi tot joi, urmând să o întâlnească pe Naomi Osaka.

În faza următoare, Mihaela se va duela cu Naomi Osaka. Liderul mondial a trecut în două seturi de Dominika Cibulkova (Slovacia, 33 WTA), scor 6-3, 6-3. Meciul din optimi va avea loc tot joi, în jurul orei 19:00.

Mihaela Buzărnescu este la al doilea meci consecutiv în care beneficiază de retragerea rivalei. În primul tur, ea a câştigat primul set cu scorul de 6-2 şi conducea cu 5-4 şi 15-0 în setul doi, moment în care letona Jelena Ostapenko a abandonat, scrie News.ro.

Buzărnescu și-a asigurat un premiu de 29.866 de euro şi 105 puncte WTA.

Rezultate înregistrate joi:

Naomi Osaka (JPN/N.1) - Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) - Julia Görges (GER/N.16) 6-4, 3-6, 4-4 (abandon)
Kiki Bertens (NED/N.6) - Amanda Anisimova (USA) 6-2, 4-6, 7-5
Johanna Konta (GBR) - Sloane Stephens (USA/N.7) 6-7 (3/7), 6-4, 6-1
Garbine Muguruza (ESP) - Danielle Collins (USA) 6-4, 4-6, 6-2
Kristina Mladenovic (FRA) - Belinda Bencic (SUI) 6-2, 2-6, 6-1

Turneul WTA de la Roma se dispută în perioada 13-19 mai, pe zgură, face parte din categoria Premier 5, are premii totale în valoare de $3.452.538, iar la start s-au aflat 64 de jucătoare pe tabloul principal de simplu. Directorul competiției este Sergio Palmieri. Câștigătoarea ultimelor două ediții este Elina Svitolina (a trecut în ambele finale de Simona Halep).