Novak Djokovic (1 ATP) este primul finalist al turneului Masters de la Madrid, după o victorie muncită în fața austriacului Dominic Thiem (5 ATP). Sârbul s-a impus cu 7-6(2), 7-6(4), calificându-se pentru a treia oară în finala competiției spaniole.

Partida a durat două ore și 25 de minute. Liderul mondial conduce acum cu 6-2 în meciurile directe cu Thiem. Austriacul câștigase ultimele două meciuri directe cu Djokovic, în sferturi la Roland Garros (2017) și în optimi la Monte Carlo (2018).

Djokovic îl așteaptă în finală pe învingătorul dintre Stefanos Tsitsipas (9 ATP) și Rafael Nadal (2 ATP). Partida dintre cei doi se va dispută tot sâmbătă, după ora 22:00.

Nole a câștigat precedentele două finale disputate la turneul din capitala Spaniei, în 2011 (7-5, 6-4 cu Rafael Nadal) și în 2016 (6-2, 3-6, 6-3 cu Andy Murray).

Pentru Djokovic va fi a 48-a finală de Masters din carieră, sârbul având în palmares 32 de titluri la competițiile de această categorie. Doar Rafael Nadal are mai multe - 33.

10 Boris Becker 13

În 2018, Dominic Thiem a disputat finala la Madrid, fiind învins de Alexander Zverev, scor 6-4, 6-4.

"Mutua Madrid Open" se dispută în perioada 5-12 mai 2019, pe zgură. Tabloul principal a avut la start 64 de jucători la simplu și 32 perechi la dublu. Competiția are premii totale în valoare de €7.279.270.

Jucătorul cu cele mai multe titluri din istoria turneului de la Madrid este Rafael Nadal (5 trofee: 2005, 2010, 2014, 2017), urmat de Roger Federer (3 trofee: 2006, 2009 și 2016).