​​Kiki Bertens (7 WTA) a învins-o pe Sloane Stephens (8 WTA), scor 6-2, 7-5, și se va confrunta cu Simona Halep pentru titlul de la Madrid. În cazul în care va câștiga, românca va reveni pe prima poziție a clasamentului WTA.

Olandeza s-a impus după o oră și 28 de minute.

• Marea finală dintre Simona Halep și Kiki Bertens are loc sâmbătă, nu mai devreme de ora 19:30. Partida va avea loc pe arena Manolo Santana.

• Pentru Kiki Bertens, aceasta este a doua finală consecutivă la Madrid. În 2018, olandeza a fost învinsă de Petra Kvitova (pe care a eliminat-o în sferturi anul acesta).

Ultimul punct al partidei dintre Bertens și Stephens:

Cu un joc mult mai agresiv la serviciu (trei ași și cinci duble greșeli) decât adversara, Kiki a câștigat primul set după ce a făcut două break-uri. Sloane Stephens a dominat mare parte a setului secund, a condus cu 4-2, însă a pierdut rapid avantajul obținut (Bertens a făcut rebreak). La 5-4, americanca a avut trei mingi de set, însă Kiki le-a salvat pe toate, a făcut break-ul și a câștigat partida.

Pe parcursul turneului, Kiki a mai trecut de Katerina Siniakova (6-3, 6-2), Jelena Ostapenko (6-4, 6-3), Anastasija Sevastova (6-1, 6-2) și Petra Kvitova (6-2, 6-3).

Simona o conduce cu 3-2 pe Kiki în confruntările directe (olandeza a câștigat ultimul meci, finala de la Cincinnati 2018).

Simona Halep vs Kiki Bertens

2018, Cincinnati (hard): 2-6, 7-6(6), 6-2 pentru Bertens

2017, Roma (zgură): 7-5, 6-1 pentru Halep

2016, Wimbledon (iarbă): 6-4, 6-3 pentru Halep

2012, Fes (zgură): 6-3, 6-4 pentru Bertens

2010, Torhout 2 (hard): 7-6(2), 6-2 pentru Halep

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns până în sferturi (a fost eliminată de Karolina Pliskova).

Mutua Madrid Open se dispută pe zgură în perioada 4-11 mai, este de categorie Premier Mandatory, la start pe tabloul principal s-au aflat 64 de jucătoare, directorul competiției este Feliciano Lopez, iar premiile sunt în valoare totală de $7,021,128.