Sara Sorribes Tormo (Spania, 69 WTA) a luptat de la egal la egal cu Naomi Osaka preț de două seturi, dar nu s-a mai putut ridica la nivelul liderului mondial în decisiv (unul pierdut cu 6-0). Japoneza a obținut biletul pentru optimile de la Madrid (Premier Mandatory), scor 7-6(5), 3-6, 6-0, acolo unde va da peste Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 33 WTA).

Naomi Osaka, la MadridFoto: madrid-open.com

Iberica a ținut-o în șah pe Naomi în primele două seturi: primul pierdut la limită în tiebreak, iar al doilea câștigat cu 6-3. Experiența liderului mondial a ieșit la iveală în decisiv. Sara nu a mai putut să rămână la același nivel înalt, în timp ce Osaka, speriată de o posibilă eliminare prematură, și-a ridicat nivelul jocului. A rezultat un set la zero () care nu a mai lăsat loc intepretărilor. Nipona a obținut o victorie conturată în două ore și 37 de minute.

Ultimul punct al partidei dintre Osaka și Sorribes Tormo:

Osaka se va duela în optimi cu Sasnovich, sportivă pe care o conduce cu 2-0 la meciurile directe (în 2018, la US Open, a fost 6-0, 6-0 pentru japoneză).

Dacă vor reuși să obțină în continuare victorii, Halep și Osaka s-ar putea întâlni în semifinalele de la Madrid.

Mutua Madrid Open se dispută pe zgură în perioada 4-11 mai, este de categorie Premier Mandatory, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, directorul competiției este Feliciano Lopez, iar premiile sunt în valoare totală de $7,021,128.