Aryna Sabalenka (10 WTA) și Anett Kontaveit (15 WTA), ambele favorite de pe partea de tablou a Simonei Halep, au fost eliminate în primul tur al turneului WTA de la Madrid. S-au calificat în turul secund jucătoare precum Petra Kvitova, Kiki Bertens, Ashleigh Barty, Svetlana Kuznetsova, Caroline Garcia sau Victoria Azarenka.

Sabalenka a fost învinsă de Svetlana Kuznetsova (109 WTA), beneficiară a unui wild-card, după o oră și 53 de minute, scor 7-5, 6-4. În turul următor, rusoaica se va duela cu învingătoarea partidei dintre Alison Van Uytvanck și Belinda Bencic.

Kontaveit a pierdut în fața bielorusei Aliaksandra Sasnovich (34 WTA), după o oră și 33 de minute, scor 0-6, 6-3, 6-2. În turul următor, Sasnovich se va confrunta cu câștigătoarea meciului Elise Mertens (18 WTA) vs Anna Karolina Schmiedlova (103 WTA).

Cu cine vor juca fetele noastre duminică:

Simona Halep (3) vs Margarita Gasparyan (65 WTA) / 0-0 meciuri directe (meciul trei de pe terenul 1)

Sorana Cîrstea (93 WTA) vs Madison Keys (14 WTA) / 0-0 (meciul doi de pe terenul 4)

Mihaela Buzărnescu (29 WTA) vs Ajla Tomljanovic (43 WTA) / 2-0 (meciul trei de pe terenul 5)

Mutua Madrid Open se dispută pe zgură în perioada 4-11 mai, este de categorie Premier Mandatory, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, directorul competiției este Feliciano Lopez, iar premiile sunt în valoare totală de $7,021,128.