Stefanos Tsitsipas și Pablo Cuevas se vor confrunta pentru titlul de la Estoril (Portugalia), după ce au trecut în semifinale de David Goffin, respectiv Alejandro Davidovich Fokina.

Tsitsipas și Cuevas se vor întâlni duminică, de la ora 14:00.

Tsitsipas (10 ATP) a avut nevoie de două ore și 18 minute pentru a se impune cu 3-6, 6-4, 6-4, în fața lui Goffin (25 ATP). "Am luptat foarte tare și mi-am dat sufletul pe teren, lucru care este cea mai mare plăcere în acest sport", a declarat grecul la finalul partidei.

Stefanos a ajuns la 22 de victorii în acest sezon, fiind depășit doar de Daniil Medvedev în această privință (rusul a câștigat 25 de meciuri în 2019).

În cealaltă semifinală, veteranul Pablo Cuevas (33 ani, 67 ATP) l-a învins pe spaniolul Alejandro Davidovich Fokina (19 ani, 167 ATP), scor 3-6, 6-2, 6-2. Meciul a durat o oră și 50 de minute.

Stefanos Tsitsipas l-a învins pe Pablo Cuevas în singurul lor meci direct, scor 6-1, 6-4, în primul tur al turneului de la Antwerp (2017).

Două titluri are Tsitsipas în palmares (Stockholm 2018, Marsilia 2019), în timp ce Cuevas a câștigat șase trofee: Umag și Bastad în 2014, Sao Paulo (2015, 2016, 2017) și Rio de Janeiro (2016).

Turneul de la Estoril este dotat cu premii totale în valoare de 524.340 euro.