Gabriela Ruse (principala favorită), învinsă în semifinale la turneul ITF de la Osprey

Duminică, 28 aprilie 2019, 11:06 Sport | Tenis

Elena Gabriela Ruse
Jucătoarea română de tenis Elena-Gabriela Ruse a fost învinsă de americanca Ann Li, cu7-5, 6-4, sâmbătă, în semifinalele turneului ITF de la Osprey (Florida), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, scrie Agerpres.

Ruse (201 WTA), principala favorită, s-a înclinat după o oră şi 29 de minute de joc.

În primul set, Ruse a condus cu 5-3, dar Ann Li (18 ani, 254 WTA), a treia favorită, a câştigat patru ghemuri la rând şi setul. În actul al doilea, americanca a avut 3-0, Ruse a restabilit egalitatea, 4-4, dar Ann Li a câştigat ultimele două ghemuri, setul şi meciul.