​Monica Niculescu şi Irina Maria Bara au obţinut victorii, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Rabat (Maroc), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, scrie

Monica NiculescuFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Agerpres.

Niculescu (31 ani, 130 WTA) a trecut cu 6-3, 6-3 de Carolina Alves (Brazilia), o jucătoare de 23 de ani, care ocupă locul 356 în ierarhia mondială.

Românca s-a impus într-o oră şi 26 de minute, iar următoarea sa adversară va fi olandeza Bibiane Schoofs (30 ani, 154 WTA), care a dispus cu 6-3, 1-6, 6-1 de germanca Sabine Lisicki.

Bara (24 ani, 186 WTA) a profitat de abandonul croatei Tereza Mrdeza (28 ani, 188 WTA) la scorul de 6-4, 4-6, 5-5, după două ore şi 51 de minute. Mrdeza conduce acum cu 3-2 în meciurile directe.

Următoarea adversară a româncei va fi italianca Martina Trevisan (25 ani, 148 WTA).

Niculescu şi Bara şi-au asigurat fiecare 750 de dolari şi 10 puncte WTA.

Ana Bogdan a intrat direct pe tabloul principal şi va juca în primul tur contra franţuzoaicei Alize Cornet.