Rafael Nadal (2 ATP), cap de serie numărul 2, s-a calificat pentru a 15-a oară consecutiv în sferturile turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo. Ibericul s-a impus în două seturi în fața lui Grigor Dimitrov (Bulgaria, 28 ATP), scor 6-4, 6-1, după o oră și 34 de minute de joc.

Nadal a bifat a cincea victorie la rând în meciurile directe cu Grigor Dimitrov și conduce acum cu 12-1 la general.

După victoria cu Dimitrov, Nadal a ajuns la 23 de seturi consecutive câștigate la turneul de la Monte Carlo.

În sferturi, Nadal se va duela cu Guido Pella (35 ATP). Argentinianul şi-a asigurat prezenţa în sferturi după o victorie cu 6-4, 4-6, 6-4 în faţa italianului Marco Cecchinato (16 ATP), cap de serie numărul 11.

Rolex Monte-Carlo (face parte din categoria Masters) se dispută în perioada 14-21 aprilie, pe zgură, și are premii totale în valoare de €5,207,405. Jucătorul cu cele mai multe titluri din istoria competiției este Rafael Nadal (11 trofee). De altfel, ibericul a câștigat ultimele trei ediții (2016, 2017, 2018). Între 2005 și 2012, Rafa s-a impus de opt ori la rând la turneul din Principat.