Perechea alcătuită din jucătoarele române de tenis Ana Bogdan şi Elena Gabriela Ruse s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Monterrey (Mexic), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după o victorie cu 0-6, 7-5, 10-4 în faţa cuplului Nao Hibino (Japonia)/Desirae Krawczyk (SUA), transmite Agerpres.

Ana BogdanFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Bogdan şi Ruse au obţinut victoria după o oră şi 11 minute în faţa favoritelor numărul patru.

Româncele au cedat primul set fără drept de apel (0-6), reuşind doar 10 puncte în cele 20 de minute. În setul secund, Hibino şi Krawczyk au condus cu 4-1, dar Bogdan şi Ruse au reuşit egalarea, 4-4, au salvat o minge de meci, la 4-5, iar apoi au reuşit să încline balanţa şi să se impună cu 7-5. În super tiebreak, româncele au controlat ostilităţile, câştigând cu 10-6.

Bogdan şi Ruse şi-au asigurat un cec de 1.820 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi abia vineri.

La simplu, favoritele s-au impus în meciurile jucate în optimi (turul al doilea):

Kirsten Flipkens (Belgia/N.6) - Dalila Jakupovic (Slovenia) 6-3, 6-3

Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.3) - Ivana Jorovic (Serbia) 6-0, 6-0

Magdalena Rybarikova (Slovacia/N.8) - Stefanie Voegele (Elveţia) 5-7, 6-2, 6-3

Sachia Vickery (SUA) - Nao Hibino (Japonia) 7-5, 5-7, 7-6(5).