Elveţianul Roger Federer, locul 5 ATP, l-a învins, joi, cu scorul de 6-0, 6-4, pe sud-africanul Kevin Anderson, locul 7 ATP, calificându-se în a 65-a semifinală de Masters Series, la Miami Open, transmite News.ro.

Roger Federer, Spider Man și reflexele incredibile de la fileu - Câte vrăji mai poate face?

Federer s-a impus după un meci de o oră şi 25 de minute şi va juca a şaptea semifinală la competiţia din Florida. Federer a câştigat de trei ori turneul de 1.000 de puncte de la Miami, ultima dată în 2017.

Adversarul din penultimul act al jucătorului de 37 de ani este canadianul de 19 ani Denis Shapovalov, locul 23 ATP, care l-a întrecut în sferturi, cu scorul de 6-7 (5), 6-4, 6-2, pe americanul Frances Tiafoe, locul 34 ATP, după un meci de două ore şi 15 minute.

În cealaltă semifinală se vor întâlni americanul John Isner, locul 9 ATP, şi canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 57 ATP.