VIDEO ATP Miami: Roger Federer, victorie în două seturi în fața lui Daniil Medvedev / Duel cu Kevin Anderson în sferturi

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2019, 22:21 Sport | Tenis

Roger Federer
Roger Federer s-a calificat în sferturile turneului de la Miami, după ce l-a învins pe Daniil Medvedev (15 ATP), scor 6-4, 6-2. Elvețianul a avut nevoie de o oră și două minute pentru a trece de rus. În sferturi, Fedex se va întâlni cu sud-africanul Kevin Anderson.

Ultimul punct al partidei dintre Federer și Medvedev:

Roger <mână iute>:

Confruntarea de miercuri a fost a treia dintre Federer și Medvedev. Roger a câștigat de fiecare dată, primele două victorii venind în 2018 (la Shanghai și la turneul său de casă, la Basel).

Federer nu a pierdut niciunul din cele 51 de meciuri disputate pe hard, în turul al patrulea la turneele Masters, după ce și-a adjudecat primul set.

Pentru un loc în semifinale, Roger se va duela cu Kevin Anderson (7 ATP). Sud-africanul a trecut în optimi de australianul Jordan Thompson (77 ATP), scor 7-5, 7-5. Federer a câștigat cinci (patru la turnee Masters, o dată la Turneul Campionilor) din cele șase confruntări directe, însă Anderson l-a învins în singurul meci disputat la un Grand Slam (Wimbledon 2018, în cinci seturi).