Echipa formată din Monica Niculescu și Abigail Spears (România/SUA) s-a calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de la Miami, după ce a trecut de cuplul inedit format din Simona Halep și Julia Goerges (România/Germania), scor 1-6, 7-5, 10-8.

Chiar dacă au pierdut categoric primul set (1-6) și au fost conduse cu 0-3 (și 15-40 pe propriul serviciu), Monica și Abigail au demonstrat că sunt mai experimentate la dublu, au revenit spectaculos, au făcut trei break-uri consecutive și s-au impus într-un super tiebreak în care au recuperat de la 0-4. Meciul a durat o oră și 32 de minute.

În sferturi, cele două vor întâlni echipa favorită nr. 6, Samantha Stosur/Shuai Zhang (Australia/China), care a trecut de gemenele Lyudmyla și Nadiya Kichenok (Ucraina), scor 7-5, 5-7, 10-6.

Premiul pentru prezența în sferturi este de 57.000 de dolari și 215 puncte în clasamentul WTA de dublu. Simona Halep și Julia Goerges vor primi 30.060 de dolari și 120 de puncte.