Bianca Andreescu: Am luptat cât am putut și sunt foarte mândră de mine

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 22 martie 2019, 7:54 Sport | Tenis

Bianca Andreescu
Bianca Andreescu a reușit să facă din nou un meci mare. În primul tur al turneului de la Miami, jucătoarea din Canada, de origine română, a întors rezultatul fantastic și s-a impus iar în fața Irinei Begu, potrivit Mediafax.

După un prim set câștigat de sportiva din România, 6-4, și minge de set tot pentru Begu în actul secund, 5-1, Andreescu a reușit să răstoarne situația, să câștige 6-7 și să se impună în setul decisiv cu 2-6.

"Am luptat cât am putut și sunt foarte mândră de mine și de cum m-am descurcat cu toată această situație. Cu cât e mai grea lupta, cu atât e mai dulce victoria. Am căpătat multă experiență astăzi, dar sper ca pe viitor să nu mai ajung să salvez minge de meci pentru a câștigat. Ar fi fantastic să câștig două turnee consecutiv", a spus Bianca Andreescu, la finalul meciului cu Begu, care a durat două ore și 35 de minute.

În turul doi, Andreescu (18 ani, nr, 24 WTA) o va întâlni pe americanca Sofia Kenin (20 de ani, nr. 34 WTA), în fața căreia a pierdut ultimul ei meci, în semifinalele de la Acapulco.

VIDEO Irina Begu, eliminată dramatic de la Miami - A condus cu 1-0 la seturi, 5-1 în al doilea și a ratat și o minge de meci în confruntarea cu Bianca Andreescu

3983 vizualizari

• -5 (9 voturi)
    Bianca Andreescu (Vineri, 22 martie 2019, 8:25)

truiad [utilizator]

Dupa un turneu cu o incarcatura nervoasa si fizica uriasa, poate era mai bine ca Bianca sa faca o pauza sau sa se antreneze in turnee mici. In meciul cu Irina Begu, aflata intr-o forma buna si destul de ambitioasa, s-a vazut ca Bianca nu s-a putut concentra suficient jumatate de meci. Este foarte tanara, corpul face fata solicitarilor mari dar fortarea poate duce la accidentari si iesirea din forma. Vom vedea.
      era valabil (Vineri, 22 martie 2019, 19:55)

nick24 [utilizator] i-a raspuns lui truiad

dacă pierdea...
    dilema spectatorului de tenis (Vineri, 22 martie 2019, 8:52)

Andreiasu [utilizator]

Poate intelege si Simona la ce este bun un antrenor. Bianca a intors meciul dupa sfaturile antrenorului. Nu a mai irosit mingi pentru a puncta decisiv, a lungit schimburile si a variat loviturile. Imi pare rau pentru Irina pentru ca sunt roman dar, ma bucur pentru Bianca pentru ca numele meu este Andreescu.
      nici vorba (Vineri, 22 martie 2019, 11:04)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

Nu ca n-ar fi bun un antrenor, dar meciul nu l-a castigat Bianca, ci l-a pierdut Irina. Avea 5-1(sau 5-2), avea minge de 40-15 si a facut niste balet pe acolo (in principiu din neseriozitate) si apoi a inceput sa tremure. A avut apoi minge de meci si deja tremura si mai tare, se ruga in sinea ei sa greseasca Bianca.
      Dadea mingile pe centru, doar, doar o gresi adversara.
      Ce lipseste e atitudinea potrivita, restul sunt detalii.
      Din fericire pentru Bianca a avut, probabil, parte de antrenori cu mentalitate de luptator, nu de ciupitori care zic 'merge si asa, poate ne iese smecheria'.