Bianca Andreescu despre parcursul de la Indian Wells: "O adevărată poveste a Cenuşăresei"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 18 martie 2019, 10:53 Sport | Tenis


Bianca Andreescu
Foto: bnpparibasopen.com
Bianca Andreescu a declarat, duminică, după ce a câştigat turneul de la Indian Wells, că parcursul ei la competiţia californiană poate fi comparat cu povestea Cenuşăresei.

"A fost o călătorie nebună, o adevărată poveste a Cenuşăresei. Naomi a reuşit anul trecut. Şi acum să pot avea numele meu în faţa atâtor campioane extraordinare reprezintă lumea pentru mine. Cu un an în urmă, mă zbăteam cu tenisul meu şi cu corpul meu. Este o nebunie ce poate face un an. Jucam un turneu de 25.000 de dolari în Japonia şi acum sunt... Pot să spun cuvântul acela cu F? Nu, nu pot. Sunt campioana naibii (n.r. - f...ing) de la Indian Wells. Nebunie este cuvântul care caracterizează turneul pentru mine. Doar nebunie", a declarat Andreescu.

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, locul 60 WTA, a câştigat, duminică, finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, după ce a întrecut-o, în finală, cu 6-4, 3-6, 6-4, pe germana Angelique Kerber, locul 8 WTA.

Sportiva de 18 ani s-a impus după un meci de două ore şi 18 minute, obţinând cel mai important trofeu al carierei.

Andreescu are o serie incredibilă de meciuri în 2019, în care a câştigat 28 de partide şi a pierdut doar 3, disputând o finală WTA, la Auckland, şi câştigând un trofeu 125k, la Newport Beach. La Indian Wells, jucătoarea canadiană a devenit prima benefiară a unui wild card care ajunge în finală.

Bianca Andreescu a urcat pe locul 24 WTA după succesul de duminică.

Câştigătoarea de la Indian Wells va primi un premiu de 1.354.010 dolari şi 1.000 de puncte WTA, iar învinsa din ultimul act 686.000 de dolari şi 650 de puncte WTA.

S-ar putea să te intereseze și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5294 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Simona ... !! (Luni, 18 martie 2019, 10:59)

    Carcalete [utilizator]

    ... vezi ca vine Bianca din urma. Tare.
    • -7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 martie 2019, 11:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Carcalete

      • +1 (5 voturi)    
        Esti foarte negativ, (Luni, 18 martie 2019, 16:08)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui

        sper ca nu joci tenis...
        O exprimare mai elegantă , ca de am avansat ?
        Absolut totul se poate întâmpla, dacă V-a avea o echipa puternica in jurul ei, plus familia, se poate ajunge departe . Are talent de mare campioana, joaca foarte variat, lovește mingea cu talent unic.
        Comparand cu cealaltă , joaca exclusiv pe apărare, vine foarte re l fileu și drop bălos, nici nu mai vorbim...și ea poate sa crească , dar Ms. Andreescu este cu mult mai tânăra !
        Succes mai departe Ms. Andreescu ,
        Ai doua nații care te susțin , lucru rar in tenis !
      • +1 (3 voturi)    
        Bianca e tanara si e Canadianca (Luni, 18 martie 2019, 16:28)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui

        Stiu o sa spui ca e si romanca, prea putin, mentalitatea e de canadianca, perioada petrecuta in Romania a fost de 2 ani cand era prea mica pt a mai tine minte mare lucru. So far, a caftit destule nume grele si jocul ei este destul de solid cu bagaj complet de lovituri, nu tzaca tzaca, stanga dreapta baseline defender style. Si la 18 ani are loc de imbunatatire destul.
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 martie 2019, 17:23)

          [anonim] i-a raspuns lui Savitar

          • -1 (3 voturi)    
            Da Dl Ion (Luni, 18 martie 2019, 19:24)

            Observatory [utilizator] i-a raspuns lui

            sunt impresionat decunostiintele in ale tenisului....
            Ești cumva in echipa lui Segarceanu?
            Sper sa nu îmi mai răspunzi ,citesc de plăcere nu sa na enervez cu aghiamii !
  • +1 (3 voturi)    
    are niste lovituri naucitore fata asta (Luni, 18 martie 2019, 19:57)

    nicoR [utilizator]

    sa dea Domnul sa devina no 1.
    Te iubim ca simti romaneste
  • +1 (3 voturi)    
    are niste lovituri naucitore fata asta (Luni, 18 martie 2019, 19:57)

    nicoR [utilizator]

    sa dea Domnul sa devina no 1.
    Te iubim ca simti romaneste