Simona Halep, după eliminarea de la Indian Wells: "Am plâns în vestiar. Sufăr după fiecare înfrângere și cred că este un lucru bun"

de Diana Ene     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2019, 10:13 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: wta/ twitter
Simona Halep a părăsit în optimi competiția de la Indian Wells, după ce a fost învinsă de Marketa Vondrousova, scor 6-2, 3-6, 6-2. Dezamăgită după eșecul suferit, românca a dezvăluit, la conferință de presă, că a plâns în vestiar. "Am plâns în vestiar după mult timp, pentru că am pierdut. Sufăr după fiecare înfrângere și cred că este un lucru bun", a spus Halep.

"Înfrângerile sunt mai ușoare acum, trec mai repede peste ele, dar încă sunt dezamăgită și supărată că am pierdut. De fapt, am plâns în vestiar după mult timp, pentru că am pierdut. Dau sută la sută în fiecare meci, în fiecare turneu, din acest motiv sufăr puțin când pierd. Simțeam că trebuie să plâng. Sufăr după fiecare înfrângere și cred că este un lucru bun", a afirmat Simona Halep, conform tennisnow, citat de Digi Sport.

Halep a mărturisit că a plâns cel mai mult după finala de la Roland Garros 2017, când a fost învinsă de Jelena Ostapenko. "Cel mai rău am plâns după finala Openului Franței, în 2017. Cred că toată lumea știe asta. Și azi, pur și simplu mi-a venit din nou să plâng", a mai spus Halep.
  • Pentru parcursul de la Indian Wells, Simona va primi 91.205 dolari şi 120 de puncte WTA.
  • La ediția de anul trecut, Simona Halep a ajuns până în semifinale, acolo unde a fost învinsă de japoneza Naomi Osaka, scor 6-3, 6-0. Jucătoarea română a câştigat ediţia din 2015 a competiţiei americane.
  • Pentru Halep urmează participarea la turneul de la Miami, acolo unde săptămâna viitoare va începe o altă competiție de categorie Premier Mandatory.
S-ar putea să te intereseze și:



Citeste mai multe despre   
















2701 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Hmmmm...... (Miercuri, 13 martie 2019, 10:28)

    polonyca [utilizator]

    Simona a pierdut placerea de a juca !! Nu-mi explic cum ......dar asa se pare !! Tehnic.....asta se numeste..."plafonare" !!! Numai un antrenor experimentat o poate scoate din stare aasta si mai ales , numai daca ea decide ca vrea sa iasa !!:)
  • +6 (6 voturi)    
    Adevarul este ca,efectiv,.... (Miercuri, 13 martie 2019, 10:29)

    gigiN [utilizator]

    ...a plans cam des in ultimul timp.Insa nu prea pricep de ce este bine !!!
    • 0 (6 voturi)    
      Pentru ca inca este motivata, de aceea este bine (Miercuri, 13 martie 2019, 11:15)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      In orice sport, daca nu te mai afecteaza o infrangere, e momentul sa te lasi. Cand pierzi motivatia nu are sens sa continui.
  • +2 (6 voturi)    
    Nivelare in top sau lipsa calitatii in WTA ? (Miercuri, 13 martie 2019, 10:49)

    animatron [utilizator]

    Vad ca i se intampla si lui Djokovici sa fie eliminat "rusinos" sau "neasteptat" de catre jucatori mult mai slab cotati.
    Dar totusi mi se pare ca in ATP, la barbati, exista o probabilitate mai mare ca jucatorii de top sa-si castige meciurile cu cei mai slab cotati.

    In WTA e foarte nesigur, practic indiferent cine e nr1. la un moment dat, e garantat ca pierde meciuri contra unor jucatoare mediocre, cateodata exasperant.

    La Indian Wells, Serena Williams (a abandonat) are poate scuza ca e in varsta, grasa si dupa nastere probabil ca nu mai functioneaza corect nici cocktailul de medicamente cu efect dopant pe care federatia internationala i l-a permis ani de zile pe motiv ca e "racita cronic" !

    Naomi Osaka, liderul mondial, a fost batuta ca in curtea scolii de o jucatoare care nu e de nivelul marilor jucatoare de pe circuit, e doar "in forma".

    Iar Simona Halep s-a chinuit cu cehoaica ei 3 seturi si tot a pierdut, ceea ce e trist si dificil de acceptat pentru ea, dupa pregatiri si sperante.

    Ii trebuie totusi un antrenor, cineva care sa o ajute in momente cheie sa se concentreze, sa puna pe ea o presiune pozitiva, sa gaseasca cuvintele si mai ales sfaturile tactice potrivite.

    Cand esti pe podiumul mondial e foarte greu sa reusesti totul de una singura, se vede si la Osaka problema lipsei de antrenor.

    Alte 3-4 jucatoare de top10 in WTA au fost scoase deja din primele 2 tururi la Indian Wells, uneori de jucatoare venite din calificari sau situate cu zeci de locuri mai jos in clasament.
    Si nu e nimic "normal" in asa ceva, mai ales ca se intampla de acum mai tot timpul.

    Fie tenisul practicat de jucatoare e din ce in ce mai bun si se produce o nivelare de cea mai inalta calitate, astfel incat e greu ca una sau un grup de jucatoare sa le domine categoric pe celelalte.

    Fie tenisul feminin nu mai are cu adevarat "mari campioane" si circuitul e mult mai uniformizat spre mediocritate.

    E misogin sa zicem ca jucatoarele sunt mai putin stabile emotional decat barbatii?
    • 0 (0 voturi)    
      nu este vorba de mediocritate (Joi, 14 martie 2019, 2:55)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui animatron

      ci de valoare. Osaka la 20 de ani are deja 2 grandslamuri. Bencici joaca un tenis de calitate de ceva vreme. iar modul cum a demolat-o pe Osaka spune multe despre valoarea ei. Si sa nu uitam ca are si ea tot 20 de ani. Simona la 20 de ani era pe locul 400. Apoi Bianca Andreescu joaca un tenis absolut superb la doar 18 ani. Daca continua asa anul asta are toate sansele sa ajunga in top 10. As fi vrut sa spus ca si Sabalenca joaca superb dar dupa meciul de ieri cu Kerber mi-am dat seama ca nu are creier deloc, cand intra pe teren, In rest are tot ce ii trebuie dar se pare ca nu este sufficient. Este imbucurator ca sunt cateva pustoaice care joaca superb si care au inceput sa le bata pe astea din top. Deci exista tenis si dupa Serena si Sharapova. Nu o sa planga nimeni daca se vor retrage. Sharapova chiar a facut-o. Si-a dat seama ca va fi carne de tun si a fost mai diplomata. Serena se pune in situatii din ce in ce mai penibile. Este totusi jenant sa o vezi cum mai are putin si crapa pe teren
  • +1 (5 voturi)    
    asta e sportul de astazi (Miercuri, 13 martie 2019, 11:18)

    levierul [utilizator]

    Cam la asta se reduce sportul de performanta astazi: oameni cu un IQ redus, plini de orgolii si invidii. Nu exista vreun mare sportiv contemporan, care sa aiba ceva de spus, a carui exprimare sa starneasca idei. Tot ce pot raspandi, sunt exact: orgoliu, invidia si iluzia succesului.

    Minte multa nu se cere, prost sa fii sa ai putere! - zicala asta ramane valabila din timpul Imperiului Roman.
    • -1 (3 voturi)    
      vulpea cand nu ajunge la struguri (Miercuri, 13 martie 2019, 15:10)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      .. bla bla bla
      • 0 (0 voturi)    
        da bine (Joi, 14 martie 2019, 16:23)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        bine ca esti tu destept.
        Ce am zis eu si ce ai inteles tu? Sau esti ceva fan inrait fotbal, tenis, automobilism sau alte mizerii imposibile si lipsite de orice viziune progresista pentru maimuta umana, ceva care sa ne scoata din mizeria zilelor de astazi cand invidia, orgoliul si realizarea de sine reprezinta supremul Homo Sapiens!
    • +2 (2 voturi)    
      ba se cere foarte multa minte (Joi, 14 martie 2019, 2:58)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui levierul

      uite ca Simona fara minte alearga de ii crapa fierea si piede meciuri cu niste anonime. Sabalenka e la fel. Are tot ce ii trebuie ca sa devina o jucatoare de elita dar ii lipseste creierul si se bate singura. Ieri Kerber s-a concentrate doar sa returneze mingiile in terenul lui Sabalenka ca de restul a avut grija fraiera. Andreescu dovedeste insa ca poti sa castigi foarte usor daca iti folosesti creierul. Muguruza a aratat astazi ca un copil neputincios nu ca o jucatoare de top.
  • +2 (4 voturi)    
    Să nu se sature de atita bine (Miercuri, 13 martie 2019, 11:35)

    Intermezzo [utilizator]

    Dar daca s-o sătura, sa incerce si suferinta cistigarii unui Grand Șlem. E cam dureros dar unii se dau in vint dupa suferinta aia.