Nu a fost ziua principalelor favorite la Indian Wells, după Simona Halep (cap de serie numărul 2) părăsind competiția și Naomi Osaka - liderul mondial și campioana en-titre. Nipona a fost învinsă categoric, scor 6-3, 6-1, de Belinda Bencic (meciul a durat doar o oră și șapte minute).

Naomi Osaka (4)Foto: ausopen.com

Cu procentaje bune la serviciu (82% cu 50%), Belinda a început în mare parte schimburile în avantaj, Naomi fiind obligată să facă ceea ce nu-i place neapărat - să se apere. A fost greu pentru niponă să facă break (unul singur, în primul set), în timp ce Bencic (agresivă și inspirată la retur) a bifat nu mai puțin de cinci break-uri în toată partida.

Meciul a durat puțin: o oră și 7 minute, victoria elvețiencei fiind una categorică.

"Am încercat să fiu la un nivel înalt, am dat totul pentru asta. Nu am niciun regret după această înfrângere" - Naomi Osaka.