Roger Federer a avut un meci dificil în fața lui Marton Fucsovics, în sferturile competiției de la Dubai, însă s-a impus cu 7-6(6), 6-4 și mai are nevoie de două victorii (în penultimul act îl va întâlni pe Borna Coric) pentru a câștiga al 100-lea titlu din carieră. În semifinale s-au calificat și Stefanos Tsitsipas și Gael Monfils.

Elvețianul a avut nevoie de o oră și 52 de minute pentru a trece de ungurul clasat pe locul 35 mondial. Roger a salvat două mingi de set ale adversarului în tiebreak (la 6-4), iar în setul secund a făcut două break-uri, cu unul mai mult decât Marton. Ungurul a jucat foarte bine, a avut o poziție excelentă în teren, a dictat jocul în limitele posibilităților cu forehand-uri în lung de linie, însă Roger a făcut față și a câștigat în cele din urmă partida.

Federer rămâne neînvins în sferturi la Dubai, turneu la care are 51 de victorii și 6 înfrângeri. De 11 ori a ajuns elvețianul în semifinalele competiției de 500 de puncte.

Doar Jimmy Connors a mai reușit să câștige cel puțin 100 de titluri în istoria Open Era. Americanul a cucerit 109 titluri în carieră.

"Sunt foarte fericit că am găsit un drum spre semifinale. A fost un nivel bun al jocului, considerând toate dificultățile întâlnite astăzi pe teren", a declarat Roger.

În penultimul act al competiției, Fedex se va confrunta cu Borna Coric (13 ATP). Croatul a trecut de Nikoloz Basilashvili (19 ATP) după o partidă de aproape două ore și jumătate, scor 4-6, 6-2, 7-6(1).

În cealaltă semifinală se vor întâlni Stefanos Tsitsipas (11 ATP) și Gael Monfils (23 ATP). Grecul în vârstă de 20 de ani s-a impus în fața polonezului Hubert Hurkacz (77 ATP, l-a eliminat pe Nishikori în optimi), scor 7-6(4), (1)6-7, 6-1. De cealaltă parte, spectaculosul francez a trecut de lituanianul Ricardas Berankis (113 ATP), după un meci de aproape două ore. A fost 6-1, (3)6-7, 6-2 pentru Monfils.

Cele mai importante momente ale meciurilor disputate joi:

Rezultatele înregistrate în optimi la Dubai:

Gael Monfils (Franța) vs Ricardas Berankis (Lituania) 6-1, (3)6-7, 6-2

Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.5) vs Hubert Hurkacz (Polonia) 7-6(4), (1)6-7, 6-1

Roger Federer (Elveția/N.2) vs Marton Fucsovics (Ungaria) 7-6(6), 6-4

Borna Coric (Croația/N.6) vs Nikoloz Basilashvili (Georgia) 4-6, 6-2, 7-6(1)

Programul semifinalelor (vineri):

15:00 Stefanos Tsitsipas (5) vs Gael Monfils

17:00 Borna Coric (6) vs Roger Federer (2)

Dubai Duty Free Tennis Championship (din categoria "500") se dispută în perioada 25 februarie - 2 martie 2019. Suprafața de joc este hard (outdoor). În 2018, trofeul a fost câștigat de spaniolul Roberto Bautista Agut. Prima ediție a întrecerii a avut loc în anul 1993.l