Rafael Nadal și Nick Kyrgios au oferit un adevărat thriller la Acapulco, meciul maraton de trei ore și trei minute având de toate: dramatism, răsturnări de scor, lovituri superbe și trei mingi de meci consecutive irosite incredibil de iberic. A fost 3-6, 7-6(2), 7-6(6) pentru australian.

După ce Nadal a câștigat primul set cu 6-3, Nick și l-a adjudecat pe al doilea cu 7-6(2).

Decisivul a fost unul dramatic, decis tot în tiebreak. Nadal a condus la un moment dat cu 6-3, având astfel trei mingi consecutive de meci. Din acel punct al partidei, ibericul nu a mai reușit să câștige vreun punct, victoria revenindu-i incredibil australianului cu 8-6.

În urma acestui succes, Kyrgios a egalat situația în meciurile directe cu Nadal, scor 3-3.

În sferturi, Nick va da peste Stanislas Wawrinka.