Polonezul Hubert Hurkacz (77 ATP) a obținut la Dubai cea mai importantă victorie a carierei, calificându-se în premieră în sferturile unui turneu ATP. Jucătorul în vârstă de 22 de ani l-a eliminat din competiție pe japonezul Kei Nishikori (6 ATP), principalul favorit, scor 7-5, 5-7, 6-2.

Kei Nishikori (2)Foto: ausopen.com

Hurkacz s-a impus după o partida care a durat două ore și cinci minute, obținând astfel prima victorie din carieră in fața unui jucător din Top 10 ATP.

În sferturi, Hurkacz îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre Egor Gerasimov (Belarus, 155 ATP) și Stefanos Tsitsipas (Grecia, 11 ATP), cap de serie numărul 5.

Program optimi:

Kei Nishikori (1) - Hubert Hurkacz 5-7, 7-5, 2-6

Denis Kudla - Ricardas Berankis 4-6, 1-6

Egor Gherasimov - Stefanos Tsitsipas (5)

Gael Monfils - Marcos Baghdatis

Borna Coric (6) - Tomas Berdych

Roberto Bautista Agut - Nikoloz Basilashvili

Jan-Lennard Struff - Marton Fucsovics

Fernando Verdasco - Roger Federer (2)

Dubai Duty Free Tennis Championship (din categoria "500") se dispută în perioada 25 februarie - 2 martie 2019. Suprafața de joc este hard (outdoor). În 2018, trofeul a fost câștigat de spaniolul Roberto Bautista Agut. Prima ediție a întrecerii a avut loc în anul 1993.