Belinda Bencic (45 WTA) a produs surpriză după surpriză la turneul de la Dubai. Elvețianca a câștigat titlul după ce a învins-o în finală pe cehoaica Petra Kvitova (4 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-2 Partida a durat o oră și 43 de minute.

Titlul de la Dubai este al treilea din cariera elvețiencei. Ea a mai câștigat în 2015 turneele de la Eastbourne și Toronto.

Ultimul punct al partidei:

Rezumatul partidei dintre Belinda Bencic și Petra Kvitova:

Primele două seturi au fost în antiteză completă: dacă Bencic a controlat prima parte a meciului (trei break-uri, cehoaica a avut unul), Kvitova nu a avut nicio problemă în setul secund, unde a făcut trei break-uri și nu și-a pierdut niciodată serviciul. Setul decisiv a semănat cu primul, Bencic reușind să îi spargă serviciul adversarei de două ori. Belinda a închis partida la a doua ocazie avută.

Bencic vs Kvitova, întâlniri directe (1-3):

2019, Dubai: 6-1, 1-6, 6-2 pentru Bencic

2019, Australian Open: 6-1, 6-4 pentru Kvitova

2018, FedCup: 6-2, 6-4 pentru Kvitova

2013, Tokyo: 7-5, 6-4 pentru Kvitova

Kvitova a ratat ocazia de a o depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA. O victorie în marea finală ar fi urcat-o pe Petra pe locul al doilea mondial. Prezența în ultimul act al competiției i-a adus poziția a treia jucătoarei din Cehia, care a reușit să treacă peste Sloane Stephens.

De cealaltă parte, Belinda a urcat până pe locul 23 în circuitul feminin de simplu (salt de 22 de poziții). În plus, elvețianca s-a ales cu un premiu în valoare de 520.615 de dolari.

Pe parcursul turneului, Belinda a mai trecut de Lucie Hradecka (361 WTA), Stefanie Voegele (83 WTA), Aryna Sabalenka (9 WTA), Simona Halep (2 WTA) și Elina Svitolina (6 WTA). Toate victoriile în fața jucătoarelor de TOP 10 mondial au venit în trei seturi.

"Dubai Duty Free Tennis Championships" s-a disputat în perioada 17-23 februarie, face parte din categoria "Premier 5", s-a joacă pe hard și a avut premii totale în valoare de $2,828,000. Directorul competiției este Salah Tahlak, iar câștigătoarea ultimelor două ediții era Elina Svitolina (2017 și 2018). Simona Halep s-a impus în 2015.