Belinda Bencic (45 WTA) va fi adversara Simonei Halep în sferturile turneului de la Dubai, după ce a salvat șase mingi de meci în setul decisiv și s-a impus cu scorul de 6-4, 2-6, 7-6(7) în fața Arynei Sabalenka (9 WTA). Tot în sferturi s-au calificat și Karolina Pliskova și Elina Svitolina, care au trecut de Alison Riske, respectiv Garbine Muguruza.

Belinda a început ca din tun partida, a dus rapid scorul la 5-1, a avut un moment de scădere în care Aryna a făcut un rebreak, dar a închis în cele din urmă primul set cu 6-4. Sabalenka a dominat de la un capăt la celălalt setul secund, făcând două break-uri, în primul și ultimul game pe serviciu pentru elvețiancă. Decisivul a fost unul foarte echilibrat. Sabalenka a fost mereu în față, a câștigat de două ori pe serviciul Belindei, însă elvețianca a reușit să revină de fiecare dată. La 5-3 și 40-30, Bencic a salvat prima minge de meci, chiar pe serviciul bielorusei. Au urmat alte oportunități de a închide meciul pentru Sabalenka, însă aceasta nu a reușit să îi mai spargă serviciul Belindei. În tiebreak, Aryna a mai ratat două ocazii pe propriul serviciu (la 6-5 a făcut o dublă greșeală), iar Bencic a închis partida fără să clipească, la prima șansă ivită.

Kristina Mladenovic vs Carla Suarez Navarro 5-7, 5-7

Alison Riske vs Karolina Pliskova 6-7(3), 6-7(5)

Garbine Muguruza vs Elina Svitolina 1-6, 2-6

Belinda Bencic vs Aryna Sabalenka 6-4, 2-6, (7)7-6

Sferturi:

Carla Suarez Navarro vs Elina Svitolina (6)

Simona Halep (3) vs Belinda Bencic

Su-Wei Hsieh vs Karolina Pliskova (4)

Viktoria Kuzmova vs Petra Kvitova (2)

"Dubai Duty Free Tennis Championships" se dispută în perioada 17-23 februarie, face parte din categoria "Premier 5", se joacă pe hard și are premii totale în valoare de $2,828,000. Directorul competiției este Salah Tahlak, iar câștigătoarea ultimelor două ediții este Elina Svitolina (2017 și 2018). Simona Halep s-a impus în 2015. Primele favorite rămase în competiție sunt Simona Halep, Petra Kvitova și Karolina Pliskova.