În finala de la Doha contra Elisei Mertens, Simona Halep a reușit o serie incredibilă de 18 puncte consecutive. De la 3-3 în primul set, românca a făcut o adevărată demonstrație de tenis: a câștigat 12 puncte consecutive și nu i-a mai lăsat nicio șansă belgiencei. Seria a continuat și în setul al doilea, până la scorul de 1-0, 30-0. "Nu vezi asta în fiecare zi", a fost reacția WTA pe Twitter.

Vezi mai jos cele 18 puncte consecutive câștigate de Halep:

• Simona Halep a fost învinsă de belgianca Elise Mertens (locul 21 WTA) în finala turneului de categorie Premier de la Doha, scor 3-6, 6-4, 6-3.
  • A fost prima victorie a lui Elise Mertens în fața Simonei Halep, după două înfrângeri consecutive.
  • Pentru finala bifată la Doha, Simona Halep va primi 84.850 de dolari şi 305 de puncte WTA. De cealaltă parte, Elise Mertens va fi recompensată cu 158.895 de dolari şi cu 470 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Începând de luni, Simona va reveni pe locul doi în ierarhia mondială.