​Simona Halep (3 WTA), principala favorită, debutează astăzi la turneul Qatar Total Open de la Doha, unde o va întâlni în turul al doilea pe Lesia Tsurenko (24 WTA). Halep a câștigat toate cele cinci partide anterioare disputate în compania jucătoarei din Ucraina. Partida este a treia a zilei pe terenul central de la Doha și va începe după ora 17:30 (ora României).

Simona HalepFoto: ausopen.com

Înaintea meciului dintre Halep și Tsurenko sunt programate partidele Elina Svitolina (4) vs Jelena Ostapenko și Elise Mertens vs Karolina Pliskova (2). Turneul de la Doha poate fi urmărit în direct la Digi Sport.

Tsurenko s-a calificat în optimi după ce a învins-o pe spaniola Lara Arruabarrena-Vecino (94 WTA), scor 6-3, 6-0. Jucătoarea din Ucraina trebuia să o înfrunte inițial pe Caroline Garcia (19 WTA), însă franțuzoaica s-a retras înainte de meci din cauza unei accidentări la picior.

Ultima întâlnire dintre Halep și Tsurenko a avut loc anul trecut, în sferturile turneului de la Cincinnati. Cu toate că a fost condusă cu 4-1 în primul set, Halep a avut puterea să revină, a reușit o serie incredibilă de 10 game-uri consecutive și a învins-o în două seturi pe Lesia Tsurenko, scor 6-4, 6-1.

Halep vs Tsurenko, întâlniri directe:

2018, Cincinnati: 6-4, 6-1 pentru Halep

2014, Wimbledon: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep

2013, 'S-Hertogenbosch: 6-3, 6-1 pentru Halep

2012, Linz: abandon Tsurenko - 3-0 pentru Halep

2009, Opole: 6-4, 7-5 pentru Halep

La ediția de anul trecut a turneului de la Doha, Simona Halep a ajuns până în semifinale, dar a fost nevoită să se retragă înaintea partidei cu Garbine Muguruza, din cauza unei accidentări.

Qatar Total Open se dispută în perioada 11-16 februarie 2019. Face parte din categoria "Premier", are loc pe suprafață hard, iar premiile sunt în valoare totală de $ 916,131. Ultima câștigătoare a competiției este Petra Kvitova (2018), iar la dublu Gabriela Dabrowski / Jelena Ostapenko.