Lesia Tsurenko (24 WTA) va fi adversara Simonei Halep, principala favorită, în turul al doilea la turneul Qatar Total Open de la Doha. Ucraineanca a învins-o pe spaniola Lara Arruabarrena-Vecino (94 WTA, lucky loser), scor 6-3, 6-0, după o oră și nouă minute de joc.

Lesia TsurenkoFoto: ausopen.com

Lara Arruabarrena s-a aflat pe tabloul principal ca lucky loser, după retragerea Carolinei Garcia, locul 19 WTA. Franțuzoaica a declarat forfait din cauza unei accidentări la picior.

Ultima întâlnire dintre Halep și Tsurenko a avut loc anul trecut, în sferturile turneului de la Cincinnati. Cu toate că a fost condusă cu 4-1 în primul set, Halep a avut puterea să revină, a reușit o serie incredibilă de 10 game-uri consecutive și a învins-o în două seturi pe Lesia Tsurenko, scor 6-4, 6-1.

Halep vs Tsurenko, întâlniri directe:

2018, Cincinnati: 6-4, 6-1 pentru Halep

2014, Wimbledon: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Halep

2013, 'S-Hertogenbosch: 6-3, 6-1 pentru Halep

2012, Linz: abandon Tsurenko - 3-0 pentru Halep

2009, Opole: 6-4, 7-5 pentru Halep

La ediția de anul trecut a turneului de la Doha, Simona Halep a ajuns până în semifinale, dar a fost nevoită să se retragă înaintea partidei cu Garbine Muguruza, din cauza unei accidentări.

Qatar Total Open se dispută în perioada 11-16 februarie 2019. Face parte din categoria "Premier", are loc pe suprafață hard, iar premiile sunt în valoare totală de $ 916,131. Ultima câștigătoare a competiției este Petra Kvitova (2018), iar la dublu Gabriela Dabrowski / Jelena Ostapenko.