Kiki Bertens (Olanda, 8 WTA) și Donna Vekic (Croația, 30 WTA) vor fi adversare în finala turneului "Premier" de la Sankt Petersburg. Favorită numărul doi, Bertens a învins-o în penultimul act pe Aryna Sabalenka (Belarus, 10 WTA), în timp ce Donna Vekic (cap de serie 8) a eliminat-o pe Vera Zvonareva (Rusia, 97 WTA).

Prima semifinală de la Sankt Petersburg le-a adus față în față pe Kiki Bertens și Aryna Sabalenka. Olandeza a obținut a treia victorie din tot atâtea partide disputate în compania jucătoarei din Belarus, scor 7-6 (5), 6-2, după o oră și 38 de minute de joc.

În cealaltă partidă a zilei, Donna Vekic a pus capăt parcursului rusoacei Vera Zvonareva, jucătoare care reușise să le elimine din competiție pe Daria Kasatkina (favorită 3) și Julia Goerges (5). Croata s-a impus categoric, scor 6-2, 6-2, după o oră și 11 minute. Pentru Vekic va fi prima finală din carieră la un turneu de categorie "Premier".

Kiki Bertens și Donna Vekic se vor înfrunta în finala de la Sank Petersburg, duminică, de la ora 15:30. Partida poate fi urmărită în direct la Digi Sport.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de patru ori de-a lungul timpului, scorul fiind 3-1 pentru Vekic. Ultima confruntare a avut loc chiar în acest an, în optimile turneului de la Brisbane, unde Vekic s-a impus cu 7-6(5), 1-6, 7-5.

Kiki Bertens (27 de ani) are în palmares șapte trofee WTA: Charleston, Cincinnati, Seoul - 2018; Gstaad, Nürnberg - 2017; Nürnberg - 2016; Fès - 2012. În vârstă de 22 de ani, Donna Vekic a câștigat până acum două titluri WTA, la Nottingham (2017) și Kuala Lumpur (2014).

Turneul de la St. Petersburg face parte din categoria "Premier", se dispută pe hard indoor în perioada 28 ianuarie - 3 februarie, iar premiile totale sunt în valoare de $823.000. Competiția se află la cea de-a patra ediție. Cine a câștigat turneul de-a lungul timpului: 2016 - Roberta Vinci, 2017 - Kristina Mladenovic, 2018 - Petra Kvitova.