​​Jelena Ostapenko (22 WTA), campioană la Roland Garros în 2017, a obținut prima victorie după o secetă de patru luni, după ce a trecut în primul tur al turneului de la Sankt Petersburg de Kristina Mladenovic (44 WTA), scor 6-1, 0-6, 6-0. Partida dintre cele două a fost una bizară și a durat o oră și 22 de minute.

Fiind cunoscute drept două dintre cele mai inconstante jucătoare din circuit, Jelena și Kristina s-au comportat conform așteptărilor. Ostapenko a pierdut un singur game în primul set, Mladenovic a răspuns cu un "bagel" în setul secund, însă letona și-a revenit și a câștigat și ea un set la 0.

Rezumatul partidei dintre Ostapenko și Mladenovic:

Ultimul punct al partidei:

Pentru un loc în sferturi, Jelena Ostapenko se va confrunta cu Anastasia Pavlyuchenkova, jucătoare aflată într-o formă excelentă (a jucat în sferturi la Australian Open), care a trecut de Alize Cornet, scor 7-5, 7-6(4).

Jelena a învins-o pe Anastasia în ambele confruntări directe de până acum, la Birmingham în 2016 (7-6(2), 6-1) și în partida de Fed Cup dintre Letonia și Rusia din aprilie 2018 (7-5, 6-1).

De patru luni nu mai câștigase letona o partidă de simplu. Ultima victorie a Jelenei data din 29 septembrie, când o învingea pe Magdalena Rybarikova în primul tur la Beijing, scor 6-4, 7-6(3). Din acel moment, Ostapenko a pierdut cinci partide consecutive, trei dintre ele în 2019 (Monica Niculescu i-a administrat un 6-0, 6-2 în chiar prima zi a anului, la Shenzhen).

De cealaltă parte, Mladenovic ajunge la cinci înfrângeri consecutive. Franțuzoaica nu a mai câștigat un meci din 12 decembrie 2018, când o învingea pe Isabella Shinikova (Bulgaria/250 WTA) în optimi la Dubai, scor 6-3, 6-2.

Turul I, rezultatele înregistrate marți:

Veronika Kudermetova (Rusia/108 WTA) vs Olga Danilovic (Serbia/111) 6-2, 6-1

Julia Goerges (Germania/16) vs Maria Sakkari (Grecia/37) 6-2, 7-5

Tereza Martincova (Cehia/181) vs Yulia Putintseva (Kazakhstan/41) 4-6, 6-2, 6-2

Donna Vekic (Croația/30) vs Timea Bacsinszky (Elveția/112) 4-6, 6-1, 6-3

Ysaline Bonaventure (Belgia/148) vs Katerina Siniakova (Cehia/38) 6-4, 7-6,(3)

Victoria Azarenka (Belarus/51) vs Margarita Gasparyan (Rusia/81) 6-4, 6-1

Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia/32) vs Alize Cornet (Franța/50) 7-5, 7-6(4)

Katie Boulter/Ekaterina Alexandrova vs Tereza Martincova

Alison Van Uytvanck vs Aryna Sabalenka (4)

Jelena Ostapenko (6) vs Anastasia Pavlyuchenkova

Ysaline Bonaventure vs Kiki Bertens (2)

Turneul de la Sankt Petersburg (Rusia) face parte din categoria "Premier" și este dotat cu premii totale în valoare de $823,000. Competiția se desfășoară pe hard, în perioada 28 ianuarie - 3 februarie. Campioana en-titre este cehoaica Petra Kvitova, favorita principală la actuala ediție.