​Lucas Pouille a fost autorul celei mai frumoase lovituri reușite miercuri la Australian Open. În tie-break-ul primului set al meciului cu Milos Raonic, francezul a strâns ropote de aplauze după un forehand de excepție în lung de linie.

Lucas Pouille (2)Foto: ausopen.com

Pouille s-a impus în patru seturi în fața lui Milos Raonic (17 ATP), scor 7-6(4), 6-3, 6-7(2), 6-4, calificându-se pentru prima dată în semifinalele unui turneu de Grand Slam. Pentru un loc în finală, jucătorul de pe locul 38 ATP îl va înfrunta pe Novak Djokovic, liderul mondial.

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Australian Open: Lucas Pouille, calificat în prima semifinală de Grand Slam a carierei - Victorie în patru seturi cu Milos Raonic

VIDEO Australian Open: Novak Djokovic, în semifinale - Kei Nishikori a abandonat în setul al doilea