​VIDEO Australian Open: Petra Kvitova, lider mondial provizoriu - Simona Halep, detronată după calificarea cehoaicei în semifinalele de la Melbourne

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2019, 11:43 Sport | Tenis


Petra Kvitova
Foto: Twitter - Australian Open
​Petra Kvitova este, cel puțin provizoriu, noul lider al ierarhiei WTA, jucătoarea din Cehia depășind-o în clasamentul virtual pe Simona Halep după ce a obținut calificarea în semifinalele de la Australian Open. Petra (câștigătoare a două Grand Slam-uri în carieră) a trecut de Ashleigh Barty, favorita gazdelor, scor 6-1, 6-4.

Primul set al partidei s-a încheiat înainte să înceapă cu adevărat. Petra a intrat hotărâtă pe teren, a servit precis, cu mult efect, și nu i-a oferit prea multe șanse adversarei (Barty a avut o singură minge de break).

Kvitova a întâlnit mingea devreme, a avut lungime în execuții, iar variația din joc a fost cireașa de pe tort (Petra a intervenit la momentul oportun cu slice-uri și scurte - exact armele cu care surprindea de obicei Barty).

Spre dezamăgirea celor din tribune (care aveau o favorită certă, pe conaționala Ashleigh), prima manșă s-a terminat cu un categoric 6-1 pentru jucătoarea din Cehia, primul set încheindu-se după 27 de minute.

Al doilea set și-a schimbat coordonatele față de primul: Barty a servit mai bine, a fost mai prezentă în joc, a reușit să o destabilizeze pe Petra cu cross-uri moi (unghiuri care o scoteau mult din teren pe cehoaică) și cu slice-urile cu care i-a dat bătăi de cap Simonei la Sydney.

Echilibrul s-a rupt pe finalul setului, atunci când Petra a stat foarte bine la retur și a profitat de carențele de la serviciu arătate de Barty în game-ul cu numărul nouă.

Pusă în situația de a închide meciul pe propriul serviciu, Kvitova nu a ratat șansa, a fost hotărâtă, agresivă și s-a impus cu 6-4 (meciul a durat o oră și 8 minute). Cel puțin provizoriu, ea este noul lider al ierarhiei WTA...

Într-un clasament live, Petra Kvitova are acum 5.770 de puncte, în timp ce Simona Halep are 5.585 de puncte. În total, Simona a strâns 64 de săptămâni pe locul 1 WTA.

Kvitova nu este însă sigură de faptul că va fi și luni (când va fi prezentat noul clasament WTA) pe prima poziție. Jucătoarea din Cehia poate fi depășită, în funcție de următoarele rezultate de la AO, de Naomi Osaka, Elina Svitolina și Karolina Pliskova.


Aici poți vedea rezumatul partidei Petra Kvitova vs Barty:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8636 vizualizari

  • -14 (34 voturi)    
    ...merita... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:00)

    mitocanu [utilizator]

    ...sper sa o intalneasca in finala pe godzilla serena si sa o puna la pamant...simona ramane in continuare sa-si numere saptamanile cat a fost nr.1 wta...ca la felul cum trage chiulul (nu a jucat din septembrie 2018 pana in ianurie 2019) nu mai merita aceasta pozitie...
    • -17 (29 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:11)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui mitocanu

    • +12 (24 voturi)    
      ... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:39)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      A tras chiulul? Adică a suferit din cauza herniei de disc și nu a putut juca, vrei să zici. Sau voiai să joace cu hernie și să-și distrugă sănătatea complet doar ca să nu zică toți mitocanii că trage chiulul?
      • -8 (22 voturi)    
        ...iti aduc aminte ca... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:49)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        ...simona a declarat intr-un interviu, inainte de turneele din australia, ca se simte bine si ca II PARE RAU CA A STAT PREA MULT IN CONCEDIU SI NU S-A ANTRENAT....iata rezultatul relaxarii indelungate....
    • +1 (7 voturi)    
      Puneti si voi osul la treaba! (Marţi, 22 ianuarie 2019, 14:07)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Ia mai lasati-o in pace! Comentati la fotbal caci e mai potrivit pentru voi... Ce castigati cu aceste comentarii? Sunteti tare frustrati...
  • +10 (20 voturi)    
    nu esti doar mitocan (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:33)

    murangura [utilizator]

    unii mitocani macar sunt inteligenti. tu esti doar prost.
    • -10 (18 voturi)    
      ...aha... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:47)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      ...la asemenea replica, am una pe masura ta: CINE ZICE ALA E!!!!....
  • -4 (18 voturi)    
    in sfarsit...... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:08)

    viziru [utilizator]

    in sfarsit...... s-a terminat telenovela.....
    • -1 (7 voturi)    
      S-au terminat calculele matematice (Marţi, 22 ianuarie 2019, 14:01)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Ca vedeai peste tot calcule peste calcule cum ar fi ramas no1.
  • +4 (10 voturi)    
    ce inseamna provizoriu? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:17)

    iodixit [utilizator]

    adica-i numai cu un picior lider mondial? simona "decit" provizoriu nu mai e numarul unu?
    • +3 (3 voturi)    
      provizoriu inseamna ca pana la (Marţi, 22 ianuarie 2019, 16:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      finele Austalian Open Tenis poate fi depasita de alte jucatoare (Naomi Osaka, Pliskova...).
      Simona Halep sigur nu va mai fi nr 1 mondial dupa acest turneu.
    • +1 (3 voturi)    
      "provizoriu", (Marţi, 22 ianuarie 2019, 16:17)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      adica nu este oficial.. De luni, Kvitova va fi oficial pe locul intii. Pina atunci, inca e Simona.
      Numai dupa terminarea unui turneu se reface clasamentul.
      • +1 (1 vot)    
        bai fratilor, voi chiar sinteti dusi? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 22:09)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        simona a avut, si inca are perioada ei de glorie, dar asta nu inseamna ca o sa fie numarul unu pina prin 2373. numarul unu vin si pleaca. ce naiba!
  • +4 (14 voturi)    
    simona a apus (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:22)

    manda [utilizator]

    Nu vreau sa fiu rau dar sunt optimist cand spun ca termina anul pe locul 5. Pana la urma a ajuns unde a vrut cu mari sacrificii, acum poate sa-si vada si de viata ei....
    • +6 (6 voturi)    
      Simona e o fata muncitoare. (Marţi, 22 ianuarie 2019, 16:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui manda

      A adunat puncte ca o furnicuta ca sa fie nr. 1 mondial. In schimb talentul si spectacolul sunt la altele, nu degeba sponsorii le cauta pe Serena si Sharapova.
    • 0 (4 voturi)    
      spuse (Marţi, 22 ianuarie 2019, 16:17)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui manda

      tanda :P
  • +1 (5 voturi)    
    Să fim serioși ! (Marţi, 22 ianuarie 2019, 14:15)

    viomarmi22 [utilizator]

    Orice doctor din lumea asta vă va explica că hernia de disc nu se vindecă în 4 luni, a fost doar un motiv bine ticluit de Simona și anturajul familiei ca să-și petreacă o vacanță mai lungă, probabil de aceea a renunțat și australianul Cahill să mai continuie în acest mod, când a aflat că fata nu mai are chef de tenis și omu” n-a vrut să-și păteze CV-ul de antrenor cu astfel de combinații mioritice ! La acest turneu AO, Simona a mers 3 tururi, destul de mult față de pregătirea precară pe care a făcut-o de capul ei, cred că sfătuită de mă-sa în principal ! Păcat că s-a săturat de tenis și de bani, are mintea la vacanțe, mașini, copii și măritiș, pentru că putea să o învingă ușor pe Serena dacă se pregătea pentru tenis și nu pentru alte activități extra. Va fi foarte greu să mai recupereze locul 1 WTA, tare îmi este teamă că dacă nu se pune serios pe treabă, va ieși din top 10 WTA până la sfârșitul anului, pentru că are de apărat mii de puncte începând cu GS-ul de la Paris, Roland Garros !!!
    • -4 (8 voturi)    
      alegeri (Marţi, 22 ianuarie 2019, 15:58)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui viomarmi22

      Ea are dreptul sa faca orice alegeri vrea, vacante sau tenis, dar nici toti laudatorii nu au de ce sa ii ridice statui, sa o faca o mare campioana...

      In maxim jumatate de an e uitata de ce inseamna tenis serios...
      • +3 (3 voturi)    
        Poate să facă orice, cine-i interzice ! (Marţi, 22 ianuarie 2019, 18:15)

        viomarmi22 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Numai că la mijloc suntem și noi suporterii care credem prea mult în valoarea acestei fete, iar ea ne servește chifle și minciuni ori de câte ori îi piere cheful de tenis !!! O mare campioană nu joacă tenis doar pentru bani, cum o face Halep, adică dacă nu mai ai chef de performanțe în tenis, ne anunți omenește că nu mai poți face față la un nivel atât de înalt și noi suporterii vom înțelege să nu mai fim atât de pătimași să emitem pretenții, dacă nu-i cazul !
    • 0 (0 voturi)    
      Conspiratii peste tot (Marţi, 22 ianuarie 2019, 18:32)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui viomarmi22

      De unde atatia hateri? Si nici un comentariu despre tenisul propriu-zis. Se pare ca nu s-a uitat nimeni la meci, doar au citit scorul.
      • 0 (0 voturi)    
        simona-i buna (Marţi, 22 ianuarie 2019, 22:16)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui dessik

        dar eu inca cred ca serena-i imbuibata cu ceva e-uri, ca asa ceva nu am vazut de la armstrong incoace. cumva ala era tot american?