Rafael Nadal (2 ATP) a obținut fără prea mari emoții calificarea în sferturile de la Australian Open, după încă o victorie în trei seturi. Tomas Berdych (57 ATP) a reușit să îi pună probleme fostului lider mondial doar în setul al treilea, adjudecat la tie-break de iberic. A fost 6-0, 6-1, 7-6 (4) pentru Rafael Nadal, care l-a învins pentru a 20-a oară în carieră pe jucătorul ceh. În faza următoare, Rafa îl va întâlni pe americanul Frances Tiafoe (39 ATP), care l-a eliminat pe Grigor Dimitrov, favorit 20.

Rafael NadalFoto: ausopen.com

Rafael Nadal se află pentru a 37-a oară în sferturi la un turneu de Grand Slam și pentru a 11-a la Australian Open, competiție pe care a câștigat-o în 2009.

Până în această fază a competiției de la Australian Open, Rafael Nadal nu a cedat niciun set. Spaniolul i-a mai învins pe James Duckworth (Australia, 237 ATP), scor 6-4, 6-3, 7-5, Matthew Ebden (Australia, 48 ATP), scor 6-3, 6-2, 6-2, și pe Alex de Minaur (Australia, 29 ATP), scor 6-1, 6-2, 6-4.

În urma victoriei de duminică, Nadal conduce cu 20-4 în întâlnirile directe cu Tomas Berdych. În 2015, tot la Australian Open, în sferturile de finală, cehul pusese capăt unei serii de 18 victorii consecutive ale lui Rafa. Berdych a reușit atunci să îl învingă în trei seturi pe Nadal, scor 6-2, 6-0, 7-6 (5).

Vezi mai jos tie-break-ul setului al treilea:

Pentru un loc în semifinale, Nadal îl va înfrunta pe Frances Tiafoe (39 ATP), care a împlinit astăzi 21 de ani. Tânărul american l-a eliminat din competiție pe bulgarul Grigor Dimitrov (21 ATP), cap de serie 20, scor 7-5, 7-6 (8/6), 6-7 (1/7), 7-5, după un meci care a durat trei ore și 39 de minute.

Frances Tiafoe s-a calificat pentru prima oară în carieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Tiafoe este primul american care ajunge în sferturile de la Australian Open după Andy Roddick, care reușea aceeași performanță în 2010.

Tiafoe are un parcurs de vis la Australian Open, americanul eliminându-i pe rând pe: Prajnesh Gunneswaran (India, 109 ATP), scor 7-6 (7), 6-3, 6-3, Kevin Anderson (Africa de Sud, 6 ATP), scor 4-6, 6-4, 6-4, 7-5, și pe Andreas Seppi (Italia, 35 ATP), scor 6-7 (3), 6-3, 4-6, 6-4, 6-3.