Parcursul lui Alexei Popyrin (149 ATP, beneficiar al unui wild card) la Australian Open s-a oprit în turul al treilea, fiind învins după o partidă extrem de spectaculoasă de francezul Lucas Pouille (31 ATP), scor 7-6 (7/3), 6-3, 6-7 (10/12), 4-6, 6-3. Jucătorul de 19 ani a arătat un tenis de calitate, reușind în setul al patrulea o lovitură de excepție care a smuls ropote de aplauze.

Condus cu 2-0 la seturi, Popyrin a avut o revenire de senzație, reușind să egaleze situația pe tabelă și să trimită meciul în decisiv. În tie-break-ul setului al treilea, australianul a salvat chiar și o minge de meci, la 8-7 pentru Pouille, impunându-se apoi cu 12-10. Următorul set i-a revenit cu 6-4, însă nu a mai avut resurse și pentru actul decisiv. Pouille a reușit break-ul, la 3-2, suficient pentru câștigarea partidei. A fost 7-6 (7/3), 6-3, 6-7 (10/12), 4-6, 6-3 pentru Lucas Pouille, care îl va întâlni în faza următoare pe croatul Borna Coric (cap de serie 11).